26 Zilka'de 1443 | 25 Haziran 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Teknomarkette 'ucuz' tuzak

Son Güncelleme: 6 HAZİRAN 2013 - TSİ 10:46

Gıda marketlerindeki etiket ve gramaj oyununun bir benzeri de teknoloji marketlerinde çıktı. "Şok indirim" adı altında sahte kampanyalarla tüketiciyi mağazaya çekip "Stoklarımız bitti" diyorlar.

Gıdamarketlerinin tüketiciyi 'ambalajda gram oyunu'yla yanıltmasına benzer bir örnek de teknoloji mağazalarından geldi. Teknoloji marketlerinin çeşitli oyunlarla tüketiciyi kandırdığı iddia ediliyor. Buna göre, 'şok indirim' sloganıyla müşteriyi mağazaya çeken teknoloji marketleri de etiket oyunlarıyla tüketiciyi yanıltıyor.

Edinilen bilgilere göre, tedarikçinin verdiği liste fiyatı üzerinden oynanan oyun şu şekilde işliyor: Teknoloji market, tedarikçiden 600 TL'ye aldığı bir ürünü mağazaya getirdiğinde önce 1000 TL etiket fiyatı koyuyor. Daha sonra 1000 TL'nin üzerini çizip indirimli satış fiyatı olarak 800 TL yazıyor. Halbuki 1000 TL tedarikçinin liste fiyatı. Toplu alım yapıp özel iskonto alan zincir mağaza, o ürünü daha ucuza alıyor.

Teknoloji marketleri 'şok fiyatlı' ürünleri sınırlı sayıda tutuyor. Tüketici mağazaya gittiğinde o üründen kalmadığı söyleniyor. Fiyatı ve özellikleri aynı olduğu belirtilen başka ürün satılmaya çalışılıyor. Bir teknoloji mağaza yöneticisi, "Birçok zincir her mağazaya o üründen sadece 5'er tane gönderiyor. Bu çok az" dedi.

Sabah