10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kara kış, marketlerde fiyatları uçurdı

Son Güncelleme: 14 ARALIK 2013 - TSİ 11:28

Yurt genelinde yoğun kar yağışı ve dondurucu soğuk 300 bin pazarcı esnafını zora sokarken, marketleri sevindirdiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yoğun kar yağışı ve soğuklar nedeniyle vatandaşların pazarlara gitme oranında yarı yarıya düşme var

Bununla birlikte çetin kış şartlarından üretici seralarının zarar görmesini ve soğuk havayı bahane eden marketler, sebze ve meyveleri fahiş fiyattan halka satılıyor. Yani karlı ve soğuk havanın en büyük zararını üretici ile pazarcı esnafı görmekte” dedi.

Soğuk ve karlı havalardan dolayı vatandaşların pazarlara gitmeyişini marketlerin fırsat bilerek fiyatları ikiye katladığını belirten Palandöken, “Esnafın yokluğu fiyatların yükselmesine sebep olmaktadır. Esnafın rekabet ortamı oluşturup, fiyatları regüle ettiği ortaya çıkmaktadır. Bakın 50 kuruş olan marulu 2 liraya, 49 kuruş olan maydanoz 1 lira 50 kuruşa, 1 lira olan ıspanağı 2.5 liraya, 1 lira 50 kuruş olan kabağı 3 liraya ve 1 lira 50 kuruş olan domatesi 3 lira 50 kuruşa satmanın tek izahı fırsatçılıktır. Soğuk havalardan dolayı pazarcı esnafı iş yapamaz ve evine ekmek götüremez hale geldi” diye konuştu.

Milli Gazete