6 Rebi'ül-evvel 1445 | 22 Eylül 2023 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Bunama Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bunamaya karşı yeşil çay
Deneysel ve saha çalışmalarının sonuçları, çay bitkisinin kuvvetli antioksidan etkisi nedeniyle kalp ve damar hastalıkları ile çeşitli kanserlerin gelişimini engelleyebileceği savunuldu.

İngiltere’de gıda ürünlerinde ‘şeker’ miktarı azaltılacak
İngiltere’de bisküvi, çikolata, kahvaltılık gevrek gibi ürünleri üreten firmalara şeker oranını azaltma uyarısı yapıldı. Ülkenin kamu sağlığından sorumlu kurumu gıda ürünlerindeki şeker oranlarını bu yıl yüzde 5, 2020 yılına kadar ise yüzde 20 oranında azaltması için harekete geçti.

Aşırı stres beyne zararlı
Araştırmalar, hayatımız boyunca yaşadığımız stresli durumların uzun vadede Alzheimer’a yol açtığını ortaya çıkardı. Özellikle çocuklukta yaşanan kayıplar, beynin erken yaşlanmasına sebep oluyor.

2050’de bunama vakaları 3 kat artacak
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2050 yılına kadar demans (bunama) vakalarının üç katına çıkacağı tahmininde bulundu.

Yabancı dil bunamayı geciktiriyor
Hindistan’ın Haydarabat şehrindeki Nizam Tıbbi Bilimler Enstitüsü ve Edinburg Üniversitesi'nin ortak yaptığı bir araştırmaya göre, ana dilinden başka bir dil bilen kişiler tek dilli kişilere göre en az 5 yıl daha geç bunama yaşıyor

Egzersiz, bunamayla mücadele için etkili
Egzersiz yapmanın bunama sorunuyla karşılaşan kişilerde düşünme ve günlük yaşam faaliyetlerini olumlu etkilediği belirlendi.

İki dil bilenlerin bunama riski az
İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları, birden fazla dil öğrenmenin beyni daha genç kalmasını sağladığını ortaya çıkardı.

Uzun süre uyku ilacı kullananda bunama riski
Fransa Bordeaux ve Kanada Montreal Üniversitesi'nde görevli bilim insanları tarafından yapılan ortak araştırmada, uykusuzluk ve depresyona karşı kullanılan bazı ilaçların uzun süreli kullanımının alzheimer'a bağlı bunama riskini yüzde 51'e kadar artırabileceği tespit edildi.

Bunamaya karşı sigarayı bırak egzersiz yap
İngiltere'de alzheimer ve erken yaşlanma üzerine yapılan bir araştırmada, bu hastalıkları engellemek için iki şeyin yapılmasının hayati önem taşıdığı ve bire bir etkili olduğu belirtildi.

Trafik bunamaya neden oluyor!
Trafiğe yakın bir bölgede yaşamanın bunama (demans) hastalığına neden olduğunu ortaya çıktı. Araştırmacılar, Kanada’nın Ontario eyaletinde 11 yıl boyunca 2 milyonun üzerinde insanla görüştü.

'Demansa karşı beyninizi meşgul edin'
Nöroloji Uzmanı Dr. Emre Çevik, demans (bunama) hastalığının, beyin fonksiyonlarında bozukluk olan, geri dönüşü olmayan, ilerleyici nörolojik bir hastalık olduğunu dile getirerek unutkanlığa karşı beyni sürekli meşgul etmek gerektiğini söyledi.

Alzheimer’dan korunmak için...
Zaman zaman hepimiz arabamızı nereye park ettiğimizi unutuyoruz. Özellikle kafamız meşgul olduğunda bir miktar unutkanlık normaldir. Fakat unutkanlığınız bu masum belirtiden çok daha fazla ise Alzheimer hastalığına karşı dikkatli olmanız gerekir!