7 Cemaziyelevvel 1444 | 1 Aralık 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Bunamaya karşı yeşil çay

Son Güncelleme: 23 TEMMUZ 2012 - TSİ 11:19

Deneysel ve saha çalışmalarının sonuçları, çay bitkisinin kuvvetli antioksidan etkisi nedeniyle kalp ve damar hastalıkları ile çeşitli kanserlerin gelişimini engelleyebileceği savunuldu.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, araştırmanın sonuçlarında, günde 1-2 bardak yeşil çay tüketilmesinin yaşlılıkta algılama ve düşünme işlevlerindeki azalmayı istatiksel olarak belirgin derecede önleyebileceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Yeşilada, bu gözlemsel sonucun günümüzde insan yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak ortaya çıkan en önemli yaşlılık sorunlarından biri olarak kabul edilen “bunamanın” engellenmesi bakımından önemli olduğunu da vurguladı. Araştırmalarda çayın dikkati çeken bir diğer önemli etkisinin de sinirler üzerinde koruyucu özelliği olduğuna dikkat çeken Prof. Yeşilada şunları söyledi: “Araştırıcılar, çayın bu nöroprotektif etkisinin ileri yaşlarda algılama ve demans sorunlarının önlenmesinde ne derecede katkısı olabileceğini incelemişler. Çalışma, 55 yaş üzerinde ve herhangi bir demans sorunu bulunmayan 716 Singapurlu gönüllü üzerinde yürütülmüş. Araştırmaya katılanlar çay tüketme sıklığı ve tükettikleri çay tipine (yeşil çay, siyah çay veya oolong çayı) göre gruplandırılmış. Çay yerine kahve tüketenler ayrı bir grup olarak alınmış. Her gruptaki kişilere ayrı ayrı hafıza ve algılama testleri uygulanmış; hangi hızla algılayarak işlem yapabildikleri derecelendirilmiş.”

Cumhuriyet