18 Zilhicce 1441 | 8 Ağustos 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

vergi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
BDT ülkeleri serbest ticaret anlaşmasını imzaladı
BDT ülkeleri bir kısım istisnalar dışında gümrük vergileri ve ihracat vergilerini tamamı ile kaldırırken, anlaşmanın 1 Ocak 2012’den itibaren uygulamaya girmesi bekleniyor. Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Vladimir Putin, serbest ticaret anlaşmasının Dünya Ticaret Örgütü kuralları ile çelişmediğini ve örgüt üyesi ülkelerin DTÖ üyeliğini dikkate aldıklarını ifade etti.

Benzine en yüksek vergide ilk dörtteyiz
AB ülkeleri arasında Hollanda, yüzde 61,1 ile benzinde en fazla vergi yüküne (KDV ve ÖTV toplamı) sahip ülke konumunda bulunuyor. Hollanda'yı yüzde 60,2 ile Yunanistan ve İngiltere izliyor. Türkiye'de ise 1 litre benzinin satış fiyatı içerisindeki toplam vergi yükü yüzde 60,1 seviyesinde bulunuyor.

Kira alan ev sahibine otomatik vergi!
Maliye, kira gelirini eksik beyan edenlerin peşine düştü. Kira beyannamelerini vatandaşın yerine Gelir İdaresi Başkanlığı otomatik olarak dolduracak. 2011 yılında elde edilen kira gelirleri için vergiden istisna olacak tutar 2 bin 800 lira olarak belirlendi. Bu tutar yıllık kira bedelinden düşüldükten sonra kalan meblağ üzerinden vergi ödenecek.

Kira gelirine otomatik vergi
Maliye Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı tebliğin çıkmasıyla 1 Mart 2012’den itibaren 1 milyon civarındaki gayrimenkul sahibi kira gelirinin vergisini otomatik olarak ödeyecek.

Şirketlere vergi neşteri
Şirket ortaklarının yaygın olarak şirketten borç para aldığını ve bunun istismar edildiğinin görüldüğünü söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Pek çok şirket bu suistimaller nedeniyle sıkıntılar yaşıyor. Şirketlerden para çekebilen ortak, genellikle yönetimde temsil edilen ortak. Bu durum hem yönetimde temsil edilemeye

Oran yüzde 10.9 yükseldi
Yılın ilk beş ayında vergi tahakkukundaki artış yüzde 7'de kaldı.Tahsilatta ise yüzde 10.9'la daha hızlı bir artış kaydedildi.

Dikkat! 1 kuruş için haciz gelebilir
Maliye Bakanlığı, vergi dairelerine yaptığı "Performansınızı artırın" uyarısı binlerce mükellefi kritik bir noktaya getirdi.

'Vergi cennetlerinde 21 trilyon dolar var'
Dünya genelinde süper zenginlerin, 2010 sonu itibarıyla 'vergi cennetlerinde sakladıkları' paranın büyüklüğünün 21 trilyon dolara ulaştığı belirtildi.

İşsizliğin bir nedeni de yurtdışındaki paralar
Patronların vergi cinliği nedeniyle yurtdışına kaçırdığı para bütçe açığı, borçlanmada kolaylık, faizlerin düşmesi hatta benzin fiyatlarının ucuzlaması kadar işsizliği de etkiliyor.

Zenginlerin daha fazla vergi ödemesi gerek
İngiltere Başbakan Yardımcısı ve Liberal Demokrat Parti'nin lideri Nick Clegg, ülkedeki ekonomik krizin sona ermesi için zenginlerin daha fazla vergi ödemesi gerektiğini söyledi.

Sigaraya 60 kuruş ‘hastalık’ vergisi
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, sigaraya bağlı hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için her bir sigara paketinden 60 kuruş katkı alınmasını önerdi.

Komşu'yu vergi yüzsüzleri batırdı
Yunan ekonomisinin iki yıldır boğuştuğu krizin faillerini bulmak dünyanın sorunu haline geldi. Konuyla ilgili araştırma yapan kurumlardan biri de ABD'deki Chicago Üniversitesi.

İşveren'den Asgari Ücret kararında ilginç istek
Meclisteki partiler dar gelirlinin mağduriyetini gidermek için Anayasa'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine "asgari ücretten vergi alınamaz" şartını getirdi. Böylece asgari ücretten kesilen 200 TL'lik verginin kaldırılması konusunda ilk somut adım atılmış oldu.

Otoda vergi yüzde 37'den 40'a çıktı
Maliye Bakanlığı 'gece yarısı' düzenlemesiyle vergileri artırdı. Resmi Gazete'de yayınlanan kararnameyle bazı mallarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi oranları, maku ve asgari maktu oranları yükseltildi. Kararnamede otomotiv ve inşaat sektörünün tepkisini çeken düzenlemeler de yer aldı.

Vergide sıra zenginde
Türkiye'de bütçe açığının yol açtığı son vergi artışı gündeme otururken krizin en çok vurduğu gelişmiş ülkeler yeni vergi düzenlemeliriyle dikkat çekiyor.