23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

BDT ülkeleri serbest ticaret anlaşmasını imzaladı

Son Güncelleme: 20 EKİM 2011 - TSİ 10:29

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bir araya gelen Bağımsız Devletler Topluluğu hükümet başkanları topluluk içerisinde serbest ticaret öngören anlaşmayı imzaladı.


BDT ülkeleri bir kısım istisnalar dışında gümrük vergileri ve ihracat vergilerini tamamı ile kaldırırken, anlaşmanın 1 Ocak 2012’den itibaren uygulamaya girmesi bekleniyor. Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Vladimir Putin, serbest ticaret anlaşmasının Dünya Ticaret Örgütü kuralları ile çelişmediğini ve örgüt üyesi ülkelerin DTÖ üyeliğini dikkate aldıklarını ifade etti.


Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Putin, serbest ticaret anlaşmasının Dünya Ticaret Örgütü kuralları ile çelişmediğini ve örgüt üyesi ülkelerin DTÖ üyeliğini dikkate aldıklarını ifade etti. Putin Azerbaycan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın anlaşmayı imzalamadığını, yıl sonuna kadar anlaşmaya dahil olmaları için çalışmaların süreceğini kaydetti. Anlaşmayı tarihi bir belge olarak niteleyen Rusya Başbakanı, eski Sovyet ülkeleri arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin tamamı ile değişeceğini vurguladı.


MİLLİ GAZETE