8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kutsal topraklar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İlk hac kafilesi yola çıktı
Hac vazifesini yerine getirmek için 319 hacı adayı dün akşam Atatürk Havalimanı'ndan kutsal topraklara uçtu. Özel bir turizm şirketinin yaptığı organizasyonla Bursa, İzmit ve Tekirdağ'dan Atatürk Havalimanı'na gelen hacı adayları burada yakınlarıyla helalleşerek vedalaştılar.

İlk hac kafilesi dualarla uğurlandı
Hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara hareket eden 288 hacı adayı, Atatürk Haavalimanı'nda düzenlenen törenin ardından dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Hacı adayları Habur'da bekliyor
Irak'ta yaşanan vize krizi nedeniyle kutsal topraklara gidemeyen hacı adayları, geceyi camilerde ve buldukları boş yerlerde geçirdiklerini belirterek, yetkililerden yardım bekliyor.

Kutsal topraklarda ramazan yoğunluğu
Bu yıl ramazan ayının ilk yarısında umre için Kabe-i Muazzama'yı ziyaret edenlerin sayısının geçen yıla oranla yüzde 37 artarak, 17 milyona ulaştığı bildirildi.

İlk hacı kafilesi yurda döndü
Kutsal topraklarda hac vazifelerini yerine getiren hacılar yurda dönmeye başladı. Duygu dolu anların yaşandığı havalimanında hacılar mutluluklarını, "Allah herkese nasip etsin." sözleriyle ifade etti. Türk Hava Yolları'na (THY) ait hacıları taşıyan ilk uçak, Atatürk Havalimanı'na saat 15.00'da indi.

Mekke'de Hz. Muhammed (sav) müzesi açıldı
Kutsal topraklarda Peygamber efendimizin dönemini anlatan Hz. Muhammed Müzesi açıldı. En son teknoloji ile donatılmış müze Peygamber efendimiz zamanını anlatıyor, o dönemden izler taşıyor..

Hac için 1 milyon 160 bin kişi başvurdu
Kutsal topraklara gitmek isteyenlerin sayısı her yıl artıyor. Bu yıl hac için başvuran vatandaşların sayısı 1 milyon 160 bine ulaştı.

Hac kuraları 29 Mayıs'ta çekilecek
Kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını belirleyecek kura, 29 Mayıs Salı günü çekilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Başkanlık Konferans Salonu'nda gerçekleşecek kura çekimi, saat 10.00'da başlayacak.

Hac kayıtları 4 Şubatta başlıyor
Kutsal topraklara gitmek isteyenler için 2013 yılı hac organizasyonu ön kayıt işlemleri 4 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Yapılan açıklamada, ‘2013 Yılı Hac Organizasyonu’ için ön kayıt başvuruları 4-22 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirileceği belirtildi.

Kutsal topraklarda sıcaklık uyarısı
Suudi Arabistan yetkilileri kutsal topraklarda yaşayanları Ramazan konusunda uyardı. Yetkililer, bu seneki Ramazan'ın aşırı sıcak geçeceğini bildirdi.

Medine'de iftar coşkusu
Kutsal topraklar Mekke ve Medine dünyanın her yerinden gelen Müslümanlar ile dolup taşarken, Peygamber Efendimizin kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi'de iftar sofralarında büyük heyecan yaşanıyor. Dünyanın bir çok ülkesinden gelen yüzbinlerce kişinin iftarını açtığı Mescid-i Nebevi'de, akşam saatlerinde yer bulmak zorlaştığı için avludaki dev çadırların altında sofralar hazırlanırken yaşanan koşuşturma dikkati çekiyor.

Kutsal topraklarda hac heyecanı
Yaklaşan hac mevsimi dolayısıyla, dünyanın her yerinden yüz binlerce Müslüman, Mekke'ye akın ediyor. Mübarek yolculuğun ilk durağında Peygamber Efendimiz'in Ravza-i Mutahharası'nın (Kabri) bulunduğu Medine'yi ziyaret eden hacı adayları daha sonra geldikleri kutsal beldede, yaptıkları ilk umrelerinin ardından Kabe'yi tavaf edip günlerini ibadetle geçirmeye çalışıyor.

Kutsal Topraklarda Hac Heyecanı
Hac günlerine daha iki hafta olmasına rağmen özellikle Mekkedeki yoğunluk şimdiden dikkati çekiyor. Dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce Müslüman, bu yılki hac farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklara akın ediyor.

Kutsal Topraklarda Hac Heyecanı
Hac günlerine daha iki hafta olmasına rağmen özellikle Mekkedeki yoğunluk şimdiden dikkati çekiyor. Dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce Müslüman, bu yılki hac farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklara akın ediyor.

Kutsal topraklarda Kur’an ziyafeti…
Diyanet İşleri Başkanlığı, 2013 Yılı Hac Organizasyonunda bir ilke imza atarak, açık havada yüzlerce hacı adayının katıldığı özel bir irşat programı tertip etti. Mekke’de düzenlenen gecede Türkiye’den gelen kariler hacı adaylarına Kur’an ziyafeti verdi. Esma zikri ve ilahilerin de söylendiği programda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Mekke’nin, insanlığın ve yeryüzünün en mübarek beldesi olduğunu kaydederek, Mekke ve hac ibadetinin önemine dikkat çekti.