8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Medine'de iftar coşkusu

Son Güncelleme: 31 TEMMUZ 2013 - TSİ 12:02

Kutsal topraklar Mekke ve Medine dünyanın her yerinden gelen Müslümanlar ile dolup taşarken, Peygamber Efendimizin kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi'de iftar sofralarında büyük heyecan yaşanıyor.
Dünyanın bir çok ülkesinden gelen yüzbinlerce kişinin iftarını açtığı Mescid-i Nebevi'de, akşam saatlerinde yer bulmak zorlaştığı için avludaki dev çadırların altında sofralar hazırlanırken yaşanan koşuşturma dikkati çekiyor.
Sofralarında dünyanın her yerinden gelen kardeşlerine çeşitli yemekleri ikram eden Türk ziyaretçilerin cömertlikleri gözlerden kaçmıyor. 
Öte yandan, ramazanın son 10 gününe girildiği için Kadir gecesi arayışı da başladı. 
Peygamber Efendimizin "Kadir gecesini Ramazan'ın son 10 gecesinde arayınız" hadis-i şerifine göre hareket eden Müslümanlar, Mescid-i Nebevi'de teheccüd namazında bir araya geliyor.

Hatimle kılınan teheccüd namazının ardından ise bu kez Mescid-i Nebevi'de başta hurma, yoğurt gibi çeşitli hafif yiyeceklerin bulunduğu sahur sofraları kuruluyor. Çünkü teheccüd namazının ardından 04.30'da sabah namazının kılınacak olması dolayısıyla bu kısa sürede Kadir gecesi arayışı içerisinde Kur'an okunup, namaz kılınarak, tesbihatlar yapılıyor.