8 Ramazan 1439 | 23 Mayıs 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Kutsal Topraklarda Hac Heyecanı

Son Güncelleme: 1 EKİM 2013 - TSİ 13:20

Hac günlerine daha iki hafta olmasına rağmen özellikle Mekkedeki yoğunluk şimdiden dikkati çekiyor

Dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce Müslüman, bu yılki hac farizasını ifa etmek üzere kutsal topraklara akın ediyor. Hac günlerine daha iki hafta olmasına rağmen özellikle Mekke’deki yoğunluk şimdiden dikkati çekiyor. Genişletme çalışmalarının devam ettiği Kabe’de tavaf alanı günün her saati dolu.

İlk hac kafilesinin 12 Eylül’de yola çıktığı Türkiye’den de hacılar Mekke ve Medine’ye gelmeye devam ediyor. Kutsal topraklara kafileler halinde gelen hacı adayları, kalacakları mekanlara yerleştikten sonra öncelikle Kabe’yi ziyaret ediyor. Beyaz ihramlarıyla büyük bir çoşku içerisinde “Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke la şerike leke lebbeyk (Buyur Allahım, emrindemiyim, senin eşin ve benzerin yoktur Allahım)” diye Harem-i Şerif’e koşan hacı adaylarının en çok dikkat ettikleri hususlardan biri ilk dua. Kabe ilk görüldüğü anda yapılan duanın kabul olduğuna inanıldığından, çoğu hacı adayı heyecanla Kabe’ye varıyor ve göz yaşları içerisinde dua ediyor. Duadan sonra umreye niyet eden hacı adayları, Hacer-ül Esved’i selamlayarak tavafa başlıyor. Hacer-ül Esved’in, Hazreti İbrahim tarafından Kabe’nin köşesine yerleştirildiğine inanılıyor. Taşın adının Hacerü’l Esved (siyah taş) değil Hacerü’l-Esad (saadet taşı) olduğu, taşın Cennet’ten indiği, ilk zamanlar bembeyaz olduğu ancak günahkarların elleriyle yavaş yavaş karardığı ifade ediliyor.

Hac İdaresi Merkezi Başkanı Ergun Yücel Mekke’de gazetecilerle yaptığı sohbetli toplantıda önemli bilgiler verdi. Ergun Yücel şu bilgileri verdi:

* Burada Hac dolayısıyla Türk hacı adaylarına 3.400 kişi hizmet ediyoruz. Hiçbir aksama olmaması için de elimizden ne gelirse çabalıyoruz. Sadece 900 kişilik bir ekip ayniyat faaliyetlerinin içinde.

* Arafat’ta bize ayrılan bölgede tüm çadırlara hoparlörle ses sistemi kurduk.  Canlı yayında irşad programları yapılacak

* 600 kişilik sağlık ekibimiz Türk hacı adaylarının hizmetinde. Mekke’de 16, Medine’de 4 sağlık ocağı var.

*Arafat’ta 2 tane çadır hastane faaliyette.

*Arafat’a gidişleri kolaylaştırmak için ellerinde ışıklı sistemlerle görevliler Türk hacı adaylarına yol gösterecek.

* Gerektiğinde Türk hacı adaylarının eşyalarını kargolarını direk evlerine teslim ediyoruz. Şu ana kadar 700 ton hurma Türk hacılar tarafından Medine’den Türkiye’ye gönderildi.

* Bu sene Türk hacı adaylarının yaş ortalaması 56. Gittikçe bir gençleşme gözleniyor. Bunlardan yüzde 54-55’i hanım, yüzde 45 kadarı da erkek. Kadınlar hacca daha fazla ilgi gösteriyor.

Millî Gazete