4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Orman  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Biga ormanlarını tırtıllar sardı
Çanakkale'nin Biga ilçesindeki ormanların, tırtılların istilasına uğradığı bildirildi. Biga Orman İşletme Müdür Vekili Mehmet Akkan, 59 bin hektarlık meşelik alanda görülen ''sünger örücüsü veya kır tırtılı'' diye bilinen böceğin zararıyla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Odunu sıktılar suyunu çıkardılar
‘Taşı sıksa suyunu çıkarmak’ deyimi oduna uyarlandı. Taş yerine odundan su çıkartan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) bilim adamları, 5 yıl süren araştırmanın ardından odunu yakmadan eritmeyi başardı.

12 yılda 164 bin hektar orman kayıp
Orman Takip ve Uyarı Sistemi verilerine göre Türkiye, son 12 yılda 164 bin 222 dekar ormanını kaybetti. Bu alan Kayseri büyüklüğünde bir alan. En çok orman kaybının olduğu iller Antalya ve İstanbul oldu.

Yetim Çocuklar İçin Hatıra Ormanı
ÇEKÜD ve İnsani Yardım Vakfı işbirliği ile İstanbul Şile Otoyolunun Kömürlük mevkiinde Yetim Çocuklar Hatıra Ormanı oluşturuldu.

Karadeniz ormanları dört mevsim yeşil
Sonbaharın, her mevsim yeşilini koruyan ağaçlara sarının tonlarını kardığı Karadeniz ormanları, doğaseverlerin keşfini bekliyor. Küre Dağları Milli Parkı'nın Cide, Azdavay, Pınarbaşı ilçelerine uzanan yeşil örtüsü, barındırdığı yaban hayatıyla sonbaharda ayrı güzelliğe bürünüyor.

Ormanlar kuş yuvalarıyla donatılıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ormanlara zarar veren böceklere karşı biyolojik mücadele kapsamında 2014'te 68 binden fazla suni kuş yuvasını ormanlara astı. Türkiye'de böcek, mantar ve diğer canlıların meydana getirdiği zararlar içerisinde, böcek zararları önemli bir yer tutuyor.

Orman eksikliği kanser nedeni
Bilim adamları orman çevresinde yaşayan insanların kansere yakalanma riskinin daha düşük olduğunu tespit etti. Yağmur ormanlarının anti-kanser etki yaptığı belirtiliyor

"Ormanları korumalı ve alanlarını artırmalıyız"
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ormanların milli servet olduğunu bildirerek, “İmar ve ıslah etmenin yanında ormanları korumalı ve alanlarını artırmalıyız” dedi.

Türkiye'de orman varlığı artıyor
Türkiye'de orman varlığının son 12 yılda 9 milyon dekar artarak, 22 milyon hektara yaklaştığı bildirildi. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, "Yılda ortalama 250 milyon fidanın dikildiği Türkiye'de, 12 yılda orman alanı 9 milyon dekar arttı. Türkiye, orman varlığını artıran dünyadaki ender ülkelerden biri konumuna geldi" dedi.

Arifan Kadın ve Aile Kuruluşları Dayanışma Derneği’nden fidan dikme seferberliği
Arifan Kadın ve Aile Kuruluşları Dayanışma Derneği “Mahmud Es'ad Coşan ve Hacer Muhterem Coşan Hatıra Ormanı” kuruyor. Fidan dikim şenliği, dileyen gönüllüler ile 10 Mayıs 2015 (21 Recep 1436) Pazar günü saat 10.00’da İstanbul Şile otoyolu Ömerli köyü mevkisinde gerçekleştirilecek.

Aronya ormanı kurulacak
Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, C vitamini deposu aronya bitkisinin yetiştirileceği bir orman kurulacağını söyledi.

Hindistan büyüklüğünde tropikal ormanlar risk altında
Bir araştırmaya göre, önümüzdeki 35 yıl içinde Hindistan büyüklüğünde tropikal ormanlar yok olma riski altında kalabilir. Bunun nedeni dünya genelinde ormansızlaştırılmanın beklenenin üzerinde yaşanıyor olması.

“Ormanlık alanların sağlık durumu iyi”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de ağaç türlerinde iğne ve geniş yapraklı kayıp durumunun giderek azaldığını belirterek, “Çok kurak geçen 2008’de yüzde 22 olarak gerçekleşen kayıpların, 2014’te yüzde 18’e düştüğü görülüyor. Bu durum ülkemizdeki genel ormanlık alanların sağlık durumunun iyi olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

‘Ormanlara 500 bin adet yırtıcı böcek salındı’
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman zararlılarına karşı mücadele kapsamında yılda ortalama 50 bin adet kuş yuvasının ormanlara asıldığını, 100 adet karınca yuvası nakli yapıldığını, 500 bin adet yırtıcı böcek üretilerek ormanlara bırakıldığını bildirdi.

Karbonu tutmada ormanlarımız 4. sırada
Türkiye’nin ormanları karbon tutma kapasitesiyle pek çok gelişmiş ülkeyi geride bıraktı. Türkiye’deki ormanlar yıllık 51.1 milyon tonluk sera gazı azaltım miktarıyla ABD, Rusya ve Japonya’yı takip etti