17 Şaban 1445 | 27 Şubat 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Odunu sıktılar suyunu çıkardılar

Son Güncelleme: 28 MAYIS 2013 - TSİ 11:18

‘Taşı sıksa suyunu çıkarmak’ deyimi oduna uyarlandı. Taş yerine odundan su çıkartan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) bilim adamları, 5 yıl süren araştırmanın ardından odunu yakmadan eritmeyi başardı.
Dünyanın en büyük bor rezervine sahip Türkiye, mevcut kaynakları kullanmaya yönelik önemli çalışmalara imza atıyor. Bu kapsamda bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda sıvılaştırılmış bio kütleden bor katkılı poliüretan köpük üretildi. Yeni ürün yanmazlık özelliğiyle ambalaj ve bina yalıtımında kullanılan brom ve fosfat katkılı poliüretan köpüğe alternatif olacak.
Odun kütlesini kimyasal asitlerle karıştırarak atmosfer basıncı altında, mikro dalga fırında 150 derecelik ısı ile sıvılaştıran araştırma ekibi, Türkiye’de ilk kez odun suyundan yanmaz ve su geçirmez yalıtım malzemesi üretmeyi başardı. Ekip, yalıtım malzemesinin yanı sıra sıvılaşan odun suyuna farklı katkı maddeleri katarak bakalit, tutkal, karbon lif ve karbon elyaf üretmeyi hedefliyor.
KSÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Alma, deneyler sonucu elde edilen ürünün, organik atıklardan elde edilmesi dolayısıyla ozon tabakasına zararsız, çevre dostu olduğunu söyledi.
Ham madde olarak zirai ve ormansal atıkların kullanıldığını belirten Alma, “Yeni malzeme, organik atık olan odun talaşı, buğday sapı, mısır sapı gibi zirai ve ormansal atıkların suyu çıkartılarak ve bor maddesi kullanılarak üretiliyor. Ürünümüzün ham maddesi atıklardan oluştuğu için, maliyeti petrol piyasasına bağlı olan gliserin ve poliüretan gibi maddelere oranla yüzde 20 daha aşağı çekmesini umuyoruz. Japonya bu ürünü 15 yıl önce üretti ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkeye bunu ihraç ediyor.” diye konuştu.

Milli Gazete