11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Resesyon Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Euro kurbanları
Euro'nun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir.

Japonya resesyon sarmalını kırdı
Mart'ta yaşanan büyük depremin ardından durağan seyreden Japon ekonomisi, 3. çeyrekte yüzde 6'lık büyüme rakamına ulaştı. Deprem ve tsunami felaketlerinin vurduğu ekonominin, artan ihracat ve tüketime bağlı olarak büyüme trendine girdiği söyleniyor.

Avro krizi 1929'dan daha derin!
İngiltere'nin başkenti Londra'daki City Üniversitesine bağlı Cass İşletme Okulunun öğretim üyesi ve davranışsal finans uzmanı olan Profesör Gülnur Muradoğlu, bu yıl Avrupa'da ve İngiltere'de resesyon olasılığının mevcut olduğunu, ancak bunun Türkiye'ye etkisinin sınırlı olacağınıifade etti.

Avrupa’da resesyon kapıda
Avro krizi şimdiye kadar bu düşüşten kazançlı çıkmayı başaran Alman ekonomisinde de olumsuz etkisini talepteki gerilemelerle hissettirmeye başladı.

Avrupa resesyona demir attı
Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisi Fransa, 2013 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 0.4 daraldı. Ülke gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.2 daraldı.

Resesyon riski ABD’ye geri dönüyor
Son zamanlarda Amerikan Doları zayıf bir seyir izliyor, piyasa oyuncuları ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2016’da birden fazla faiz artırmayacağını düşünüyor. Bu yıl küresel ekonominin lokomotifi olması beklenen ülke ekonomisinin hız kestiğine dair işaretler artıyor.