16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrupa’da resesyon kapıda

Son Güncelleme: 9 AĞUSTOS 2012 - TSİ 10:25

Avro krizi şimdiye kadar bu düşüşten kazançlı çıkmayı başaran Alman ekonomisinde de olumsuz etkisini talepteki gerilemelerle hissettirmeye başladı.

Özellikle iç ve dış talebin düşmeyi sürdürdüğü bildirildi. Alman sanayi ürünlerine yönelik siparişlerin içeride yüzde 2.1, dışarıda ise yüzde 1.5 oranında gerilediğine dikkat çeken uluslararası uzmanlara göre, İtalyan ekonomisindeki küçülme sürüyor ve bu tablo, Avro bölgesinin bir bütün olarak resesyon tehdidi altında olduğu anlamına geliyor. Ekonomik performansta üç aylık dönemler itibarıyla art arda iki kez gerilemeyi ifade eden resesyonun, daha önce Alman ekonomisindeki canlılık nedeniyle önlenebildiğine dikkat çeken uzmanlar, bu durumun artık değişmeye başladığına dikkat çekti.

Konuyla ilgili olarak Der Spiegel’in sitesinde yer alan analitik bir haberde, Alman ekonomisinin iç konjonktüründeki gelişmelerin, dışarıdan gelen resesyon etkisine karşı bağışıklığını koruyamadığı kaydedildi. Makine imalat sanayisi ve otomotivde Alman ürünlerine olan dış talebin gerilemesinin içeriye de yansıdığına işaret eden uzmanlara göre, Avro borç krizinin Alman ekonomisini vurmaya başladığına yönelik göstergeler artıyor.

Fransa resesyona girebilir

Fransa Merkez Bankası, ülke ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde resesyona girebileceğini bildirdi. Merkez Bankası, dün yaptığı açıklamada ilk rakamların ülkenin üçüncü çeyrekte yüzde 0.1 daralmaya işaret ettiğini belirtti.

Ekonominin en az iki çeyrek üst üste daralması ülkenin resesyona girdiğini gösteriyor. Avro Bölgesi'nde yaşanan borç krizinden etkilenen Fransa'nın yılın ilk çeyreğinde büyüme hızı yüzde 0 olarak gerçekleşmişti.

Millî Gazete / Cumhuriyet