29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Dikkat uzay aracı düşebilir!
Dünyanın yörüngesinde takılıp kalan Rus uzay aracındaki sorun halledilemezse, Dünya'ya düşme riski bulunuyor Rusya'nın dün akşam Mars'ın en büyük uydusu Phobos'a gönderdiği, ancak Dünya'nın yörüngesinde takılıp kalan uzay aracındaki sorun halledilemezse, Rus aracının Dünya'ya düşme riski bulunuyor.

Dünya birkaç haftadır tetikte
Tayvan'ın kuzeydoğusu dün 6.5 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. İlan şehri yakınlarında denizde meydana gelen depremde can kaybı yaşanmadı.

Ekonomide "yumuşak iniş" rakamlara yansıdı
Ekonomide "yumuşak iniş" süreci, istatistiki verilerde giderek kendini daha net biçimde göstermeye başladı.

Dünyada 1 milyar insan aç
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de tarım sektörünün, son 14 çeyrekte kesintisiz büyüdüğünü, 2003'ten bu yana, şiddetli kuraklık yaşanan 2007 yılı hariç pozitif büyüme yaşandığını belirterek, Türkiye'nin tarım ürünleri dış ticaret fazlasının net 3,5 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Dünya, 'kaya gazı' konuşuyor
Türkiye petrol ve doğalgaz fakiri. Her yıl 50 milyar dolardan fazla ithalatı yapıyor. Cari açığın yarıdan çoğu petrol ve gaz ithalatından... Dolayısıyla her türlü alternatif kaynak büyük önem taşıyor. Kaya gazı da öyle...

Dünya alarm veriyor
“Yaşayan Gezegen 2012 Raporu”, kaynakların sömürülmesi ve aşırı tüketim nedeniyle dünyanın “sağlık durumu”nun giderek kötüye gittiğine işaret etti.

Dünyayı hızla tüketiyoruz!
‘Yaşayan Gezegen 2012’ raporuna göre, dünyadaki insanların ortalama bir Amerikalı gibi yaşaması durumunda, doğadan taleplerin karşılanması için tam dört dünya daha gerekiyor.

Dünyamızı korumak için tedbirler
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iklim değişikliği nedeniyle tarımasal alanlarda tahribatlar ve su sıkıntıları yaşanacağına dikkat çekerek herkesin günlük yaşamında alacağı 30 basit önlemle gezegenin geleceğini kurtarabileceğini açıkladı.

Dünyanın yarısı 85 kişiye ait!
Oxfam’ın raporu dünyadaki gelir adaletsizliğini gözler önüne serdi. Rapora göre dünyadaki zenginliğin yarısı yüzde 1’lik kesime ait.

2014'ün kaynakları 8 ayda tükendi!
2014'te dünyada üretilen "tüketilir kaynaklar" 19 Ağustos 2014 itibariyle bitti ve dünya nüfusu 2015 kaynaklarını tüketmeye başladı.

Göktürk-2 uydusu dünyayı tarıyor
Yerli keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2, dünyanın çeşitli bölgelerinden görüntüleme yapmaya devam ediyor. Genelkurmay Başkanlığının internet sayfasında yer alan bilgilere göre, Türkiye'nin yüksek çözünürlüklü ilk yerli keşif-gözetleme uydusu Göktürk-2, yaklaşık 2 yılda, 10 bininci turunu attı.

Dünyanın manyetik alanı tehlikede
Afrika'nın altındaki ilginç doğa olayı, dünyayı atmosferdeki doğa olaylarına karşı koruyan manyetik alanını olumsuz yönde etkiliyor. Manyetik alan Dünya'yı kaplıyor ve güneş fırtınaları ve kozmik radyasyondan koruyor.

Dünya 2014’te de ısındı
Dünya atmosferi 2014 yılında ısınmaya devam etti. Artan sıcaklıklar sağlığımızı, evlerimizi, gıdamızı ve güvenliğimizi tehdit etmeyi sürdürdü. Avrupa’da 2014, son 5 yüz yılın en sıcak yılı oldu. Ortalama sıcaklık 10,5 santigrat dereceye ulaştı.

Dünya borca battı!
Dünyanın borçları uzmanlara göre artık sürdürülemez bir noktaya gidiyor ve yeni bir finans krizine neden olabilir. Uzmanlara göre yaşlanan nüfus ve yeni istihdam sağlanılamaması bu sorunu körüklüyor.

Dünyanın havası 10 yılda bozuldu
NASA uydu haritaları, son 10 yılda İstanbul’daki kontrolsüz büyüme ile havadaki solunumu kirleten azot dioksit oranının yüzde 50 oranında arttığını tespit etti. Kirlilik artışı, Ankara’da yüzde 30, İzmir’de ise yüzde 10’da kaldı.