23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

çöp Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Boğaz'ın çöpleri tekneyle temizlenecek
İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, vatandaşlardan gelen şikayet üzerine Boğaz'daki çöplerin toplanması için tekne kiralayacak .

Elektronik ‘çöp’ tehlikesi giderek artıyor
Her geçen gün artan tüketim çılgınlığı, özellikle teknoloji sektöründe kendini gösteriyor. Günümüzde teknolojik aletlerin kısa süreli kullanılıp, yerini hızla yeni modellere bırakmasıyla elektronik atık sayısı da 530 bin tona yaklaştı.

Her gün 110 bin ekmek çöpe atılıyor
Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Ali Yiğit, Samsun'da günlük olarak ortalama 110 bin 447 ekmeğin israf edildiğini söyledi.

Kapıcılar, 'çöp' eğitiminden geçecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kapıcılara, evsel atıklar ile plastik, cam, karton gibi ambalaj atıklarının kaynağında nasıl ayrı toplanacağını öğretecek. Bir haftalık çevre eğitiminin ardından sertifika alacak kapıcılar, öğrendiklerini görev yaptıkları apartmandaki ev kadınlarıyla paylaşacak.

Çöpe atılan ekmek % 18 azaldı
Dünyada, bir yılda 6 milyon çocuk açlık ve yetersiz beslenmeden ölürken, Türkiye günde 4 milyon 900 bin adet ekmeği çöpe atıyor. İsrafı önlemek amacıyla başlatılan bilinçlendirme kampanyaları ve sektör çalışmaları sonucunda günlük ekmek israfı geçen yıla göre yüzde 18 azaldı.

Çöpten 270 bin kişinin elektriği karşılanıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ülke genelinde 76 katı atık düzenli depolama tesisiyle 46,5 milyon nüfusa hizmet verildiğini, 16 tesiste ise çöpten elde edilen metan gazıyla 270 bin kişinin elektrik ihtiyacının karşılandığını bildirdi.

Yaş sebze-meyvenin yüzde 20’si çöpe gidiyor
Türkiye’de yıllık yaklaşık 50 milyon tonun üzerinde yaş meyve ve sebze üretildiği, bu miktarın yüzde 10-20’sinin bir şekilde çöpe gittiği kaydedildi. Buna çözüm için doğru strateji ve üretim planlaması gerekiyor.

İsveç'in enerjisi ‘çöpten’
İsveç'te çöpten elde edilen enerji ile 1 milyona yakın evin ısıtılması sağlanırken, 300 bin evin ise elektrik ihtiyacı karşılanıyor. İsveç, evsel atıkların modern yöntemlerle işlenmesi yoluyla elde ettiği biyogazı hem ısıtma hem de elektrik üretmek için kullanıyor.

AB çöp üretmeyerek 600 milyar euro tasarruf sağlayacak
AB’nin “sıfır atık” programı, döngüsel ekonomi için yasal çerçeve oluşturuyor. Üye ülkeler 2030’a kadar belediye çöplerinde yüzde 70, ambalaj atıklarında ise yüzde 80 seviyesinde geri dönüşüm sağlayacak. Bu sayede 600 milyar euro tasarruf sağlanacak

Çöpten enerji üretimi yaygınlaşıyor
Günlük ortalama 50 bin ton çöp çıkan Türkiye’de, ‘çöpten enerji’ üretimi hızla yaygınlaşmaya başladı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) alınan üretim lisans sayısı 40’a ulaşırken, yatırımcılar çöpten enerji üretmek amacıyla toplam kurulu gücü 100 MW’lık proje tamamladı.

Fransa'da gıdaları çöpe atma yasağı
Fransa'da marketlerin gıda maddelerini çöpe atmaları yasaklanarak, son kullanma tarihi geçen gıda mamüllerini hibe etmeleri ya da yeniden değerlendirilme mecburiyeti getirildi.

Çöpten 126 bin aileye elektrik çıktı
İstanbul'daki çöp depolama tesislerinde yaklaşık 126 bin ailenin yıllık elektriği üretildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret AŞ (İSTAÇ), 2001-2013 yıllarında Hasdal, Kömürcüoda ve Odayeri arıtma enerji üretim tesislerini devreye aldı. Yapılan yatırımlarla söz konusu tesislerde depolanan çöp gazı (metangazı) elektrik enerjisine dönüştürülmeye başlandı.

Avrupa, yılda 22 milyon ton yiyeceği çöpe atıyor
Avrupa Komisyonu’nun görevlendirdiği uzmanlarca yapılan bir araştırma, 6 Avrupa ülkesinde toplamda 22 milyon ton yiyeceğin çöpe gittiğini ortaya koydu.

Her gün 5 milyon ekmek çöpe gidiyor
Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, günlük 5 milyon ekmeğin israf edildiğini söylerken, bunun parasal karşılığının günlük 5 milyon lirayı, yıllık 1.8 milyar lirayı bulduğuna dikkat çekti. Fadıloğlu, “Yapılan araştırmalar her gün 5 milyon ekmeğin yüzde 51.4’ünün fırınlarda, yüzde 37.9’unun hanelerde, yüzde 10.7’sinin yemekhaneler, lokantalar ve otellerde israf edildiğini ortaya koymuştur” dedi.

Atıklar ayrışmadığı için 1 milyar dolar çöpe gidiyor
Günlük ortalama 50 bin çöp çıkan Türkiye’de, ‘çöpten enerji’ üretimi hızla yaygınlaşmaya başladı. EPDK’dan alınan toplam üretim lisans sayısı 53’e ulaşırken, yatırımcılar çöpten enerji üretmek amacıyla toplam kurulu gücü 277 MW’lık proje tamamladı.