13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yaşlılık Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Uykusuzluk yaşlılığı hızlandırıyor
Afyon Kocatepe Üniversitesi(AKÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Aslan, uykusuzluğun yaşlılığı hızlandırdığını söyledi. Prof. Dr. Aslan, her insanın bir ritmi olduğunu vurgulayarak, "Kimi insan 8 saatlik, kimi de 9 saatlik bir uyku sonucunda yataktan dinç olarak kalkar." dedi.

Huzurevinde kalmak bunalıma sebep oluyor
Uzmanlar, Prof. Dr. İsmail Tufan’ın “Yaşlının evi kalesidir. Huzurevi bakımını önermiyorum” açıklamasıyla hemfikir. Prof. Dr. Velittin Kalınkara, “İnsanın alışık olduğu çevrede yaşlanması çok daha iyi” diyor

'Yaşlanan nüfus sağlık harcamalarını artıracak'
Yayınlanan bir rapora göre 2018-2022 yılları arasında küresel sağlık harcamaları yıllık bazda yüzde 5.4 oranında artabilir.

Tuz yaşlanmayı hızlandırıyor
Amerikan Kalp Birliği geçen hafta düzenlediği konferansta tuz tüketiminin fazla kilolu gençlerde hücre yaşlanmasını hızlandırdığını açıkladı. Aşırı tuz tüketen fazla kilolu gençlerde kalp hastalıkları geçirme riskinin de arttığı belirtildi.

Muhtaç aylığına yeni sınır 282 TL
Muhtaç ve özürlülere yardım yönetmeliğinde yapılan değişiklikle muhtaç, yaşlılık, engelli aylığı alanların kapsamı genişletildi. Buna göre artık 124 TL’den düşük geliri olanlar değil, kişi başı geliri 282 TL’den az olanlar kapsama girecek ve söz konusu aylıklardan yararlanabilecek. Halen 1.3 milyona yakın kişi “muhtaç, özürlü ve yaşlılık” aylığı alıyor.

Uzun yaşıyor ‘sağlıksız’ yaşlanıyoruz
Dünya Sağlık Örgütü yaşlanmayla ilgili yeni raporunu yayımladı. Rapora göre, dünyada 900 milyon 60 yaş ve üstü insan bulunuyor.

'65 yaş yaşlılık sayılmaz'
Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma zirvesinde dünyada ortalama ömrün 78’e yükseldiğine dikkat çekilirken, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 65 yaşın artık yaşlı kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.