6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'65 yaş yaşlılık sayılmaz'

Son Güncelleme: 4 MART 2016 - TSİ 10:39

Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma zirvesinde dünyada ortalama ömrün 78’e yükseldiğine dikkat çekilirken, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, 65 yaşın artık yaşlı kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Türkiye Aktif ve Sağlıklı Yaşlanma Zirvesi 2016, İstanbul'da yapıldı.

Toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı kişi tanımını, ‘ruhen, fiziken ve sosyal yönden sağlıklı olma hali’ olarak tanımladığını belirterek şöyle devam etti: “Bence de artık 65, yaşlı kabul edilmemeli. Yaşlı insanlarla 15-20 yaş grubundan insanları bir araya getirmek gerekiyor. Çocuklarımızın bu insanlardan alacağı çok şey var.”

Bakan Müezzinoğlu’nun ardından söz alan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş de dünyada ortalama ömrün 1950’li yıllarda 50 olduğunu, günümüzde 78’e yükseldiğini belirterek şöyle konuştu: “2050’de bu rakam 85 olacak. Tabii adil dağılmıyor. Afrika’da hâlâ 40’larda, Japonya’da 80’lerde. Yaş ortalamasının artmasının sebebi de bence kadının daha eğitimli olması ve ekonomik anlamda daha üst seviyelerde bulunması.”

Hürriyet