10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Aşure Günü Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
‘Aşure gününü en güzel şekilde değerlendirelim!’
Değerli AK Radyo dinleyenleri… Ayrı ayrı her birinizin Hicri yeni yılınızı, Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü tebrik ederim. En samimi duygularımla, yeni güzelliklerin ve mutlulukların başlangıcı olan Aşure gününün; inananların maddi ve manevi arınmasına, ülkemiz ve insanlığın kurtuluşuna, sevgi, huzur ve barış iklimine kavuşmasına vesile olmasını dilerim.

Yeni Hicrî Yılbaşı ve Aşure Günümüz
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Dergisi’nin Haziran 1995 tarihli nüshası için kaleme aldığı “Yeni Hicri Yılbaşımız ve Aşure Günümüz” başlıklı başyazısını, Hicri 1440. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz.

Aşure Günü sohbeti
İlim, fikir ve gönül önderi Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin 14 Nisan 2000 tarihinde AKRA FM'e yaptığı Aşure Günü sohbetini istifadenize sunuyoruz: Muharremin onuncu günü, Aşûre günü. Peygamber SAS Efendimiz bu günde oruç tutmayı tavsiye buyurmuştur hadis-i şeriflerinde...

Bolluk ve bereketin simgesi 'aşure'
Buğday, nohut, fasulye, incir, tarçın ve şeker gibi 40'a yakın malzemeyle yapılan, bolluk ve bereketin simgesi aşure, muharrem ayında sofraları tatlandırıyor.

Yeni Hicrî Yılbaşımız ve Aşure Günümüz
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Esad Coşan Hocaefendi’nin İslam Dergisi’nin Haziran 1995 tarihli nüshası için kaleme aldığı “Yeni Hicri Yılbaşımız ve Aşure Günümüz” başlıklı başyazısını, Hicri 1436. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz.

AŞURE GÜNÜ SOHBETİ
Büyük alim ve mutasavvıf Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi'nin, 14 Nisan 2000 tarihinde AKRA FM'e yaptığı Aşure Günü sohbetini istifadenize sunuyoruz. Peygamber SAS Efendimiz bu günde oruç tutmayı tavsiye buyurmuştur hadis-i şeriflerinde. Mekke-i Mükerreme'deyken, hicret etmeden önce de tutmuştur; Medine'de iken de tutmuştur. Bu husustaki hadis-i şeriflerden bazılarını bu sohbetimde nakletmek istiyorum...

Bugün Âşûre günü
Peygamber Efendimiz(sav.)Medîne’ye hicret ettiği zaman Yahudilerin âşûre günü oruç tuttuklarını gördü ve bunun ne orucu olduğunu sordu; cevap olarak şöyle dediler: “Bugün, iyi bir gündür. Allah, İsrailoğulları’nı Firavun’un zulmünden bugün kurtarmıştır...

AŞÛRE GÜNÜ
Biliyorsunuz Muharrem hicrî senenin birinci ayıdır. Bütün ümmet-i Muhammed hakkında, sizler hakkında, sevdikleriniz, yakınlarını, dostlarınız hakkında hayırlı olsun. Peygamber SAS Efendimiz bu günde oruç tutmayı tavsiye buyurmuştur hadis-i şeriflerinde. Mekke-i Mükerreme'deyken, hicret etmeden önce de tutmuştur; Medine'de iken de tutmuştur. Bu husustaki hadis-i şeriflerden bazılarını bu sohbetimde nakletmek istiyorum.

Medine-i Münevvere’de Aşure günü heyecanı
Muharrem ayının tamamına yakınını oruçlu geçiren Medine-i Münevvere halkı, Aşure günü niyetli olanları Mescid-i Nebevi’deki iftar sofralarında ağırlıyor.

AKRA FM 10 Muharrem Özel Yayın Akışı
İçinde bulunduğumuz Muharrem ayı hicreti esas alan kameri takvimin birinci ayıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), 10 Muharrem’e denk gelen güne (3 Kasım 2014 Pazartesi) ilave bir günle birlikte iki gün oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Aşure günü olan 10 Muharrem’de aile efradına ikramda bulunana, senenin diğer günlerinde Allah-u Teala’nın bereket ihsan edeceği bildirilmiştir.

Yeni Hicri yıl ne zaman başlıyor?
Hicri Yılbaşı 1439 yaklaşıyor. Müslümanlar için bir dönüm noktası, hicretin başlangıcı olan hicri yıl, Muharrem ayı ile başlıyor. Bu ayın önemi ve bu ayda yapılacaklar olanlar nelerdir?

Aşûre Günü Sohbeti
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan (Rh.A.) Hocaefendi’nin, 14 Nisan 2000 tarihli Cuma Sohbeti'nin metnini, Aşûre Günü münasebetiyle yayınlıyoruz.

Yeni Hicrî Yılbaşımız ve Aşure Günü
İlim, fikir ve gönül önderi merhum Mahmud Es'ad Coşan Hocaefendi’nin İslam Dergisi’nin Haziran 1995 tarihli nüshası için kaleme aldığı “Yeni Hicri Yılbaşımız ve Aşure Günümüz” başlıklı başyazısını, Hicri 1437. yıl münasebetiyle istifadenize sunuyoruz: Candan dileriz ki hicrî yeni yılımız, siz sevgili kardeşlerimiz ve bütün İslâm âlemi için çok hayırlı, uğurlu, mübarek ve başarılı olsun.

Aşure Günü Mübarek Olsun
Prof. Dr. M. Es’ad Coşan Hocaefendi’nin, 14 Nisan 2000 tarihli Cuma Sohbeti'nin metnini, Aşûre Günü münasebetiyle yayınlıyoruz: Yeni hicrî yılıa girdik; bütün ümmet-i Muhammed hakkında hayırlı olsun... Muharremin onuncu günü, Aşûre günü olacak. Peygamber SAS Efendimiz bu günde oruç tutmayı tavsiye buyurmuştur hadis-i şeriflerinde. Mekke-i Mükerreme'deyken, hicret etmeden önce de tutmuştur; Medine'de iken de tutmuştur.

‘Aşure gününü en güzel şekilde değerlendirmeliyiz'
Sayın Muharrem Nureddin Coşan Hocaefendi'nin, Aşure Günü tebrik mesajını istifadenize sunuyoruz: Hicri yeni yılınızı, Muharrem ayınızı ve Aşure gününüzü tebrik ederim. En samimi duygularımla, yeni güzelliklerin ve mutlulukların başlangıcı olan Aşure gününün; inananların maddi ve manevi arınmasına, ülkemiz ve insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını dilerim.