18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Gümrükler kâğıtsız ve insansız olacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye'yi en kolay ticaret yapılan ülke haline getirmek için harekete geçti. Haziran ayında kurulan bakanlık, dört yıl içinde gümrükleri kâğıtsız ve insansız hale getirecek, onaylanmış firmalar gümrüklemeyi işyerinde yapabilecek.

Sebze ve meyve ticaretine elektronik takip
Takip sistemi ile toptancı halleri arasında ortak bilgi paylaşımı ve iletişimi sağlanacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, sebze ve meyve ticaretine elektronik takip getirdi.

Gümrükte 'dönüşüm'
TİM ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın imzaladığı protokolle ihracatçının gümrüklerdeki maliyeti ve bekleme süresi %50 düşecek

Sermaye borcu olmayan, kasadan para çekebilecek
Kanunun kolonu olarak tanımlanan "ortaklar cari hesabı"nı değiştireceklerini söyleyen Gümrük Bakanı Yazıcı, "Şirket ortağı ödemesi gereken sermaye borcu yoksa şirketten borç alabilecek" dedi

10 numaraya ithalat engeli
Kamuoyunda "10 numara yağ" olarak bilinen solvent ve bazyağlar artık yalnızca ithalat yapan firma tarafından serbest dolaşıma sokulabilecek.

Özel sektör sebze-meyve hali kurabilecek
Hal Yasası'na bağlı olarak çıkarılan yönetmelikte, özel sektörün belediyelerden izin almak koşuluyla sebze-meyve hali kurabilmesinin şartları belirlendi.

Pazarlarda elektronik tartı zorunluluğu
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın "Pazar Yerleri Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, pazar yerleri, imar planında belirlenmiş alanlarda yönetmelikte belirtilen asgari koşulları taşıyacak şekilde belediyeler tarafından kurulacak.

Kaçak akaryakıt satan istasyonun lisansı askıya alınacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığıyla daha etkin mücadele için yeni önlemler uygulanacak.

Dosya masrafı kesintisi geri alınıyor
Bankaların komisyon ve masraf adı altında kestiği ücretlerine hakem heyeti karşı çıktı. Uzmanlar, son 10 yılda kredi çeken 11 milyon insana 'dosya masraflarını geri almak için bankalara koşun' çağrısında bulundu.

Gümrükler 24 saat çalışacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Türkiye'de gümrükleme işleminin 24 saat süreyle yapılacağını, elektronik ortama geçilmesinin ardından da ithalat ve ihracat işlerinin 5 ila 7 günde tamamlanacağını söyledi.

Gümrükte tek pencere 2013'te açılıyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 1 Ocak 2013'te, ilk etapta karayolu ile yapılan uluslararası taşımaları kapsayacak şekilde uygulamaya koyulacak.

'Yeni TTK'da erteleme olmaz'
Yeni Ticaret Kanunu'nun ertelenmesi konusuna değinen Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı "Eleştirileri dikkate alarak, kanunun sınırlarını zorlamadan bir takım düzenlemeler yapacağız. Ancak kanunun yürürlüğe girmesini gerektirecek bir durum yok. Değişiklikler yapılabilir, ama ertelenemez" diye konuştu.

Akaryakıta ‘uygunluk’ belgesi geliyor
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, petrol ve doğalgazdan sağlanan 34 milyar liralık ÖTV gelirini arttırmak için ithal akaryakıta tekrar uygunluk yazısı getirmeye hazırlanıyor. 2011’de yürürlüğe giren Akaryakıt Kaçakçılığıyla Eylem Planı’nı da revize eden bakanlık, 22 yeni önlem arasına kaçak akaryakıt ihbarına verilen ikramiye sisteminin detaylandırılmasını da dahil etti.

Akaryakıt kaçakçılığına karşı özel ekip
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, akaryakıt kaçakçılığının takibi amacıyla aralarında Gümrük ve Ticaret, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme ile Maliye bakanlıkları personelinin yanında sahil güvenlik ve emniyet ekiplerinin de bulunduğu özel bir ekip oluşturulacağını bildirerek, "Kurulacak bu ekip 24 saat görev yapacak." dedi.

22 firmanın ürünü güvensiz
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada 22 firmanın ürünü, taşıdığı kimyasal madde fazlalığı sebebiyle güvensiz bulundu.