10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

TZOB Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Filistinli çiftçiler Türkiye'de eğitilecek
Filistinli 15 çiftçiye, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye'de eğitim verilecek.

Üreten de tüketen de zarar görüyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ''Yapısal sorunlarımız çözülerek rakip ülkelerin şartlarına kavuştuğumuzda Türk çiftçisi 85 milyonluk Türkiye nüfusu ile 50 milyon turisti besleyecek, çevre ülkelerin gıda açığını kapatacak, 30 milyar dolar ihracat geliri ve ekonomimize 150 milyar dolar hasıla sağlayacak gıda üretimini gerçekleştirecektir'' dedi.

'Beyaz bereket' kar, üreticiyi sevindirdi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, kar yağışının kuraklık tehlikesini de ortadan kaldırarak, çiftçiyi sevindirdiğini bildirdi. Bayraktar, soğuk ve kurak seyreden hava koşullarının kar yağışıyla birlikte kuraklık tehlikesini de bertaraf ederek, çiftçileri rahatlattığını ve sevindirdiğini belirtti.

Gıda ve tarım dış ticaretin yüz akı oldu
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 14,5 milyar dolarlık tarım ve gıda ihracatının olağanüstü tarım potansiyeli bulunan Türkiye'ye yakışmadığını bildirdi. Bayraktar, akılcı devlet politikaları uygulanması, çiftçinin desteklenmesi halinde, sektörün 85 milyonluk ülke nüfusuyla birlikte 50 milyon turisti besleyebileceğini, Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu'da açığı kapatacağını söyledi.

Gıda ve tarım dış ticaretin yüz akı oldu
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 14,5 milyar dolarlık tarım ve gıda ihracatının olağanüstü tarım potansiyeli bulunan Türkiye'ye yakışmadığını bildirdi. Bayraktar, akılcı devlet politikaları uygulanması, çiftçinin desteklenmesi halinde, sektörün 85 milyonluk ülke nüfusuyla birlikte 50 milyon turisti besleyebileceğini, Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu'da açığı kapatacağını söyledi.

Tarımda alan küçüldü verim arttı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son 15-20 yılda tarımda alanın küçüldüğünü, buna karşın birim alan veriminin arttığını belirtti.

Ürün yeterli ama kayıp yüksek
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tahıl ve sebze üretiminin genellikle yurtiçi tüketimi karşıladığını ancak dane kaybı, hastalık ve zararlı, yanlış depolama gibi etkenlerle durum buğdayında 287 bin 558 ton, diğer buğdaylarda 1 milyon 352 bin 270 ton, arpada 605 bin 375 ton, mısırda 254 bin 721 ton kayıp meydana geldiğini belirtti.

2.6 milyar insan tarımdan ekmek yiyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Bayraktar, yaptığı açıklamada, dünyada 2.6 milyardan fazla bir nüfusun tarımla geçindiğini, 1999-2001 ortalaması ile 2010 arasında 52 milyon 542 bin arttığını fakat dünya nüfusu içindeki oranının yüzde 42.1'den yüzde 38'e gerilediğini vurguladı.

Tarımın ihracattaki payı arttı
Tarım sektörü, Eylül ayında da ihracatını artırmayı başardı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, "Türk çiftçisi, sanayi sektörünün tersine Eylül ayında da ihracatını artırmayı başardı. Ekonomiye katkısı artarak devam ediyor." dedi.

'Hayvancılık Müdahale Kurumu şart'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hayvancılıkta müdahale kurumu kurulmasının istikrar için şart olduğunu belirtti.

TZOB kurbanlık fiyatlarını açıkladı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), bu yılki kurbanlık fiyatlarını açıkladı. Türkiye'de Kurban bayramlarında 2 milyona yakın küçükbaş, 500 bin başa yakın da büyükbaş hayvan kesildiğini belirten Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar, "İllere ve canlı ağırlığa göre farklılık göstermekle birlikte, hayvan başına büyükbaşta 2 bin lira ile 10 bin lira arasında, küçükbaşta ise 250 ile 1.200 lira arasında değişecek." dedi.

'26 yılda 4 milyon hektar tarım arazisi kayboldu'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım arazilerinin geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıktığına dikkati çekerek, “26 yılda 4,1 milyon hektar tarım arazisinin kaybının hesabını torunlarımıza veremeyiz” dedi.

Ekim'de domates el yaktı!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB)'un gıda fiyatlarındaki değişimlerle ilgili yaptığı incelemeye göre Ekim ayında en fazla fiyat artışı domateste, en fazla fiyat düşüşü ise limonda gerçekleşti.

Samandaki artış sütü taşırdı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yıl bahar yağışlarının azlığına bağlı olarak buğday sap boylarının kısa kalmasının saman fiyatlarında artışa neden olduğunu belirtti. Bayraktar, büyükbaş hayvan besiciliğindeki yem rasyonunda kaba yemin yüzde 70, kesif yemin ise yüzde 30 olması halinde en iyi ve en karlı beslenmenin sağlanacağı anlattı.

Buğdayda üretim düştü, fiyatlar arttı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğday fiyatının geçen yıla göre dünya genelinde 24,6, Türkiye'de ise yüzde 16,3 arttığını bildirdi.