16 Şevval 1445 | 25 Nisan 2024 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

atık piller Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Okullar 7 ayda 350 ton atık pil topladı
Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneğince okullar arasında düzenlenen yarışmayla 7 ayda 350 ton atık pil toplandı.

Atık pillerin sadece yüzde 3'ü toplanabiliyor
Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği'nin (TAP) yürüttüğü çalışmalar ve kampanyalar, atık pillerin toplanması konusunda toplumda farkındalık yaratılmasına katkı sağlasa da, pillerin geri dönüşümü hala istenen seviyenin oldukça altında seyrediyor.

Bir pil 11 kişinin bir yıllık suyunu kirletiyor
Gümüşhane Çevre ve Şehircilik Müdürü Cemil Bayram, Türkiye'de yılda yaklaşık 6-7 ton pilin cep telefonundan saate, oyuncaktan televizyon kumandasına kadar pek çok alanda kullanıldığını söyledi.

Atık piller hammadde olarak geri dönüştürülüyor
Atık piller, kullanım süreleri dolduktan sonra yeniden işlenerek, çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılabiliyor.

Atık piller çöp değildir dönüşebilir
Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği(TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar 2014 yılında 555 ton olan atık pil toplama miktarlarını 2015 sonu itibariyle 600 tona çıkaracaklarını söyledi.

'Atık piller çöp olmayacak kadar değerli'
Geçen sene 630 ton atık pil toplayan Taşınabilir Pil Üreticileri Derneği TAP’ın 2016 sonu hedefi 700 tona ulaşmak. “Pil geri kazanılabilen bir tüketim ürünü. Çöp yerine atık pil kutularına attığımız piller, yeniden işlenerek, çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılabilir”