16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Atık piller hammadde olarak geri dönüştürülüyor

Son Güncelleme: 3 MART 2014 - TSİ 14:42

Atık piller, kullanım süreleri dolduktan sonra yeniden işlenerek, çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılabiliyor.

Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) Genel Sekreteri Neslihan Bahar, atık pillerin çöpe atılamayacak kadar değerli olduğunu söyledi.

Pillerden sadece çalışır halde değil, kullanım süresi bittikten sonra da yararlanılabileceğini vurgulayan Bahar, şöyle konuştu:

"Pillerin içerisinde geri kazanımı mümkün olan birçok çeşit metal vardır. Kullanım süresi dolan yani atık halini alan piller çöpe atıldığında içerdikleri metaller toprağa karışarak çevreyi kirletebilirler. Halbuki pil geri kazanabilen bir tüketim ürünüdür. Çöp yerine atık kutularına atılan piller, yeniden işlenerek, çatal bıçaktan saate, cep telefonundan kaleme kadar birçok ürünün hammaddesi olarak kullanılır."

Bahar, ülke genelinde bilinçlendirme çalışmalarına devam ettiklerini dile getirerek, toplanan pil miktarının her yıl artış gösterdiğini sözlerine ekledi.

Milli Gazete