11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

asgari ücret Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. Hükümet, işveren ve işçi temsilcileri bir araya gelecek ve asgari ücretin ne kadar olacağına karar verecek.

Bölgesel asgari ücrete 'düşük prim' formülü
Cari açığı ve bölgesel eşitsizlikleri azaltacak 'teşvik sistemi' tamamlandı. Yeni teşvik paketinden, bölgelere göre değişen sigorta primi uygulaması çıktı. Doğu'da yatırım yapan şirketler daha düşük prim ödeyecek. Ekonomi yönetiminin son şeklini verdiği teşvik paketiyle birlikte ilk kez Doğu ve Batı illerinde farklı prim uygulamasına geçiliyor.

SGK asgari ücretli zenginin peşinde
2008'de başlayan reformla çalışma hayatında birçok ilke imza atan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), asgari ücretli gösterilen ancak aylık kazancı çok daha yüksek olan, futbolcu, oyuncu, şef aşçı gibi meslek gruplarına uyarı gönderiyor.

"Bölgesel asgari ücret dengeleri bozabilir"
Kalkınma Bakanlığı uzmanlarından Sırma Demir Şeker ve Müşerref Küçükbayrak, bölgesel asgari ücret uygulamasının yoksulluğu ve işgücü piyasasını olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü.

İşveren'den Asgari Ücret kararında ilginç istek
Meclisteki partiler dar gelirlinin mağduriyetini gidermek için Anayasa'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine "asgari ücretten vergi alınamaz" şartını getirdi. Böylece asgari ücretten kesilen 200 TL'lik verginin kaldırılması konusunda ilk somut adım atılmış oldu.

Vergiler asgari ücretliye kalacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretlilerin vergi dışarı bırakılacağını açıkladı

Asgari ücrette düzenleme
Tebliğde, 2 yıldır asgari ücretin yıl başında belirlenen net tutarın altına düşmemesi için geçici olarak uygulanan ilave asgari geçim indirimi uygulamasının kalıcı olmasına ilişkin hüküm de yer aldı.

Yargıtay'dan prim açılımı
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, sosyal güvenlik primleri asgari ücretten gösterilen ve fazla mesai ücretleri ödenmeyen işçinin iş akdini feshetmesini haklı buldu. Trabzon'da yaşayan bir işçi, ''fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi ve sosyal güvenlik primlerinin asgari ücretten yatırılması'' sebepleri ile noter kanalıyla işverene ihtarname göndererek...

Asgari ücretten gösterilen maaşlar incelenecek
Türkiye’de çalışanların yüzde 47’sinin maaşının asgari ücret üzerinden beyan edildiği ortaya çıktı. Maliye, vergi kaybını önlemek için SGK’ya yapılan bildirimler ile bankaya yatan maaşları vergi dairesine verilen ücret beyannameleri ile karşılaştıracak. Yanlış beyanda bulunanlardan ödemedikleri vergi talep edilecek.

Asgari ücret zam pazarlığı başlıyor
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 4 Aralık'ta toplanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı için tarafları, bakanlıkta 4 Aralık Salı günü toplantıya çağırdı.Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.

Asgari ücrette zam pazarlığı başladı
Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için zam pazarlığı başladı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, yeni oranın uzlaşma içinde çıkmasını ümit ettiğini söyledi.

'Asgari ücrete yapılacak zam oranı belli'
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2013 yılının asgari ücretini belirlemek üzere dün ilki gerçekleştirilen toplantı, Ekonomi yönetiminin ‘22 liralık zam’ öngörüsünün gölgesinde yapıldı. Asgari ücretle ilgili pazarlıklar başlarken, işçi konfederasyonları asgari ücretin en düşük memur maaşına yükseltilmesini istiyor.

Asgari ücret belli oldu
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni asgari ücreti açıkladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yılki asgari ücreti belirlemek üzere 4. kez toplandı.

Asgari ücretle birlikte bordrolarda değişiklik
Asgari ücretteki artışla birlikte bordroda yeni düzenleme olacak.

Asgari geçim indirimi en düşük 73, en yüksek 124 TL
Asgari ücrete yapılan zam, asgari geçim indirimine de yansıyacak. 12 milyon işçi ile 2,5 milyon memurun asgari geçim indirimi yılbaşından itibaren zamlı yatacak.Böylece yaklaşık 14,5 milyon kişinin gelirinde, asgari ücrete bağlı olarak artış meydana gelecek. Halen bekâr bir işçi için 66,4 lira olan asgari geçim indirimi 7 lira artarak yılbaşından itibaren 73,4 lira olacak.