27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Bölgesel asgari ücrete 'düşük prim' formülü

Son Güncelleme: 13 ŞUBAT 2012 - TSİ 11:17

Cari açığı ve bölgesel eşitsizlikleri azaltacak 'teşvik sistemi' tamamlandı. Yeni teşvik paketinden, bölgelere göre değişen sigorta primi uygulaması çıktı. Doğu'da yatırım yapan şirketler daha düşük prim ödeyecek
Ekonomi yönetiminin son şeklini verdiği teşvik paketiyle birlikte ilk kez Doğu ve Batı illerinde farklı prim uygulamasına geçiliyor. Buna göre Doğu illerine yatırım yapan patron daha düşük prim ödeyecek. Böylece uzun yıllardır tartışması devam eden "bölgesel asgari ücret" dolaylı olarak yaşama geçirilmiş olacak. Pakette, istihdam teşvikleri de tek bir çatı altında toplanıyor. 
MALİYET AZALIYOR 
Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksindeki veriler kullanılarak her ildeki lokomotif sektöre destek öngören pakette, istihdam teşvikleri konusunda da yeni adımlar yer alıyor. Bölgesel teşvikler beş gruba ayrılırken, her ilde desteklenecek sektörler listelendi. Yedi dereceden oluşacak teşvikler kapsamında fabrikasını gelir düzeyi düşük illere kuracak patronlar için asgari ücretin maliyeti düşecek. 
İLLERE GÖRE PRİM 
Yeni sistem ile uzun süredir tartışılan gelir düzeyi düşük illerde sigorta primlerinin bir bölümünün devlet tarafından üstlenilmesine de başlanacak. Buna göre İzmir'de çalışan için 400 TL ödenirken Siirt'te bunun yarısı kadar prim ödemesi yapılacak. 
TEK ÇATIDA TOPLANIYOR
Yeni sistemde istihdam teşvikleri de tek çatı altında toplanacak. Teşviklerin istihdama katkısı artırılmış olacak. Şu anda 5 puanlık prim indiriminden yararlanan iş yeri sayısı 900 bini geçiyor. Kadın ve 18-29 yaş arası gençlere kademeli prim teşviki uygulanıyor. Yeni yasayla teşviklerden daha fazla vatandaş yararlanabilecek.
SABAH