13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

fosil yakıtlar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Karbon balonu kriz çıkarabilir
Dünyanın önde gelen ekonomistleri, dünyanın, fosil yakıtlara ilişkin yapılmış trilyonlarca dolarlık yatırımların patlayabileceği ve küresel anlamda yeni bir kriz çıkarabileceği konusunda uyarılarda bulunmaya başladı.Uzmanlar, bu riskin çok fazla dikkate alınmadığını öne sürerken, önde gelen 200 petrol ve gaz şirketinin değerinin 4 trilyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

'Yenilenebilire yatırım yapanlar kazandı'
Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Finans Analiz Enstitüsü, dünyanın önde gelen 11 enerji şirketini değerlendirdi. Yenilenebilir enerjilere yatırım yapanlar kazanırken, fosil yakıtta ısrar edenler değer kaybetmeye devam etti.

Elektrik üretiminde yenilenebilir enerji fosil yakıtları geçti
Yenilenebilir enerjilerin toplam elektrik üretimine eklediği miktar, fosil yakıtların toplama eklediği üretim kapasitesini geçiyor. Dünya çapında artık her yıl üretilen yenilenebilir elektrik kapasitesinin, kömür, doğalgaz ve petrol kullanılarak üretilen elektrik kapasitesini geçtiği belirtiliyor.

Fosil yakıtın devleri temiz enerjiye giriyor
Büyük petrol şirketleri, ‘ezeli düşmanı’ temiz enerjiye sıcak bakmaya başladı. Shell ilk kez sıfır karbon hedefleriyle ilgili senaryo açıklarken diğer devler yenilenebilir enerji şirketleri satın alıyor.

Atmosferdeki karbondioksit oranı arttı
Fosil yakıtların aşırı kullanımı, kaynaklarda yapılan israflar ve diğer insan faaliyetleri sonucu atmosferdeki sera gazları artmaya devam ediyor. Atmosferdeki karbondioksit oranı 1880 yılından bugüne yüzde 42 artarak en yüksek seviyeye ulaştı.