13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'Yenilenebilire yatırım yapanlar kazandı'

Son Güncelleme: 6 EKİM 2017 - TSİ 09:23

Uluslararası Enerji Ekonomisi ve Finans Analiz Enstitüsü, dünyanın önde gelen 11 enerji şirketini değerlendirdi. Yenilenebilir enerjilere yatırım yapanlar kazanırken, fosil yakıtta ısrar edenler değer kaybetmeye devam etti.

Rapor, İtalya, Almanya, Fransa, Güney Afrika, ABD, Avustralya, Japonya ve Hindistan’daki kömür termik santrallerini ve bu tesislere sahip olan 11 şirketi inceliyor. Rapora göre, bu şirketler 2007-2016 yılları arasında düşük performans gösteren kömür santralleri yüzünden 180 milyar dolar değer kaybettiler.

Yenilenebilir enerjiye yatırım yapan şirketler ise beklenenden çok daha iyi bir finansal performans gösterdi. Raporun ortaya koyduğu gerçek net: Tüm dünyada, güneş ve rüzgara dayalı enerji üretimi fosil yakıta dayalı elektrik üretiminden daha düşük maliyete sahip.

Enerji Ekonomisi ve Finansal Analiz Enstitüsü raporu, teknoloji alanındaki gelişmeler ile rüzgar ve güneşe dayalı enerji üretim maliyetlerinde hızlı bir düşüş izlendiğini ve bu doğrultuda, Asya, Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika ve Afrika enerji piyasalarında herkesi şaşırtan hızda bir değişim yaşandığını ortaya koyuyor.

Raporun başyazarı Tim Buckley raporun bulgularını şöyle özetliyor: “Yenilenebilir enerji üretimi sayesinde, Avrupa’dan Asya’ya, Kuzey ve Güney Amerika’dan Afrika’ya kadar toptan elektrik fiyatları aşağıya çekiliyor.

Yenilenebilir kaynaklarla üretilen elektrik artık istikrarlı bir şekilde fosil yakıtla üretilen elektrikten daha az maliyetli konuma gelmiş durumda. Yenilenebilir enerjinin pazar payı halen göreceli olarak çok küçük olmasına rağmen, piyasalarda önemli dalgalanmalar oluşturabiliyor. Her ne kadar yenilenebilir kaynakların küresel elektrik üretiminin temel kaynağı olması için birkaç on yılın daha geçmesi gerekse de, yenilenebilir enerjilerin bugünkü varlığı kalıcı ve gelişimleri önlenemez.”

Dünya