15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Müteahhitlere sicil numarası verilecek
Artık her müteahhidin bir sicil numarası olacak. Çürük inşaat yaptığı tespit edilen müteahhitlerin faaliyetleri durdurulabileceği gibi meslekten men de edilebilecek.

Vatandaş müteahhittin iş geçmişini bilecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yılbaşından itibaren yapı müteahhitlerini kayıt altına almasıyla vatandaşlar yetki belgesi iptal edilen ‘defolu’ müteahhitlerin kimler olduğunu öğrenebilecek.

2B yasası tapuya kavuşturacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar 2B yasasında sona geldiklerini belirterek, "2B meselesini halletmeden vatandaşla karşı karşıya gelmeyeceğiz. Şimdi 2B yasası çıktı, inşallah bir aksaklık olmazsa bu hafta, ama ufak bir aksaklık olursa önümüzdeki hafta Meclis'e gelecek. Süratle 20 gün - bir ay içerisinde Meclis'ten geçireceğiz" dedi.

Çürük evini yıkana kredi desteği
Kamuoyunda ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ olarak bilinen ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ kapsamında yıkılması gereken binalar için teşvik paketi hazırlanıyor.

Türk halkı çevreyle ilgili kaygılı ancak önlem almıyor
‘Duyarsız’ çıktık

Dönüşüm 700 noktada birden başlatılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, afet riski altındaki alanların dönüşümünü, Türkiye'nin 700 noktasında aynı anda başlatmak istediklerini söyledi.

Tehlikeli atıklar evimizde
Ev işlerinin daha hızlı ve kolay yapılmasını sağlayarak yaşamı kolaylaştıran birçok temizlik malzemesi, uygun kullanılmaması ve bertaraf edilmemesi durumunda hem sağlığa hem çevreye zarar veriyor.

Alo Kentsel Dönüşüm Hattı kuruluyor
Vatandaşlardan kentsel dönüşüm konusunda gelen soruları yanıtlamak üzere "Alo Kentsel Dönüşüm Hattı"nın kurulması için çalışmalara başlandı.

Yeni fay TOKİ’ye yer değiştirtti
Van’da meydana gelen depremler sonrası TOKİ tarafından depremzedeler için 5 bin 664 konutun yaptırıldığı Edremit ilçesinde yeni bir fay tespit edildi.

Evi yıkılana 120 ay kredi
Hazırlanan taslağa göre, kredilerin vade süresi ve faiz oranları inşa edilen yeni konutun metrekaresine göre belirlenecek.

Teknik heyetler göreve başlıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 20 milyon konut stoku olan Türkiye’deki afet riski taşıyan yapıların yıkılarak, dönüştürülmesine ilişkin yasanın uygulama yönetmeliğini yayınladı.

Yapı ruhsatında düzenleme süresi 5 güne indirilecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Yapı ve İmar Kanunu'nda yapılacak değişiklikle mevcutta 30 gün olan yapı ruhsatı düzenleme süresi 5 güne indirilecek.

Ergene'yi kirletenlere ceza
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ergene Havzası'nda yaşanan kirliliği önlemek amacıyla, 2011–2012 yılları içinde yaklaşık 12 milyon lira para cezası kesti.

Riskli bina tespit fiyatı belli oldu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli binaları tespit ettirmek isteyenler için metrekare birim fiyatlarını belirledi.

Nilüfer’i kirletenlere ceza
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlığın, Nilüfer Deresi, Deliçay ve Karadere’de yaşanan kirlilik iddialarına ilişkin başlattığı inceleme sonuçlandı.