4 Ramazan 1442 | 17 Nisan 2021 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Teknik heyetler göreve başlıyor

Son Güncelleme: 6 AĞUSTOS 2012 - TSİ 10:27

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 20 milyon konut stoku olan Türkiye’deki afet riski taşıyan yapıların yıkılarak, dönüştürülmesine ilişkin yasanın uygulama yönetmeliğini yayınladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 20 yıla yayılacak süreçte, yaklaşık 7 milyon konutun dönüştürülmesi planlanıyor. Yürürlüğe giren yönetmelikte şunlar yer alıyor:

Bakanlıkça gerekli görülen yerlerde, teknik heyetler oluşturulacak. Yıkılmasına karar verilen riskli yapı tespitlerine itirazları değerlendirecek bu heyetler 7’şer kişiden kurulacak. İlk teknik heyetler 2014 sonuna kadar görev yapacaklar. Teknik heyetler oy çokluğu ile “riskli yıkılsın” kararı verecek. Oyların eşitliği halinde, başkanın görüşü ile karar alınacak.

Riskli yapılar, idarece veya müracaatları üzerine lisanslandırılacak üniversiteler, inşaat, jeoloji ve jeofizik mühendisleri odaları, Yapı Denetimi Hakkında Kanun uyarınca faaliyet gösteren yapı denetimi kuruluşlarıyla lisanslandırılacak kurum, kuruluş ve şirketlerce tespit edilecek. Bakanlık, riskli yapı tespitine ilişkin faaliyetleri denetleme yetkisine sahip olacak. Aykırılık görülmesi halinde lisans iptali yoluna gidilebilecek.

Anlaşmayla tahliye edilen uygulama alanındaki yapılarla uygulama alanı dışındaki riskli yapıların sahiplerine, tahliye tarihinden itibaren konut ve iş yerlerinin teslim tarihine veya idarece belirlenecek tarihe kadar, mümkün olması halinde geçici konut veya iş yeri tahsisi, mümkün olmaması halinde idarece kararlaştırılacak aylık kira bedeli yardımı yapılabilecek.

Hürriyet