4 Ramazan 1442 | 17 Nisan 2021 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Vatandaş müteahhittin iş geçmişini bilecek

Son Güncelleme: 19 ARALIK 2011 - TSİ 10:26

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yılbaşından itibaren yapı müteahhitlerini kayıt altına almasıyla vatandaşlar yetki belgesi iptal edilen ‘defolu’ müteahhitlerin kimler olduğunu öğrenebilecek. 
Böylece vatandaşın olası bir mağduriyeti de en başından önlenecek. Düzenlemeyle müteahhitlerin yasalara aykırı davranmaları halinde yetki belgeleri 1 yıldan 10 yıla kadar iptal edilebilecek. 
Buna göre, yılbaşından itibaren inşaat ve tesisat müteahhitleri kayıt altına alınacak. Yetki belgesi numarası olmayan yapı müteahhidi yapı ruhsatı alamayacak. Yapı müteahhidine ilişkin olarak gerçekleştirilen tüm idari işlemler Yapı Müteahhitleri Bilişim Sistemi (YAMBİS) üzerinden otomatik olarak kayıtlandırılacak. 
Vatandaşlar, http://yambis.cevresehircilik.gov.tr web adresinden ‘vatandaş girişi’ yaparak yetki belgesi iptal edilen müteahhitlerin listesini görebildiği gibi, iş yaptırmayı düşündüğü müteahhidi T.C. Kimlik Numarası, Vergi Numarası ve Yetki Belgesi Numarası’ndan sorgulayabilecek. 
Yeni düzenlemede müteahhitlere uygulanacak yaptırımlar da belirlendi. Buna göre; 
* Yapım işinin ruhsata ve etüt ile projelere aykırı yapılması ve verilen süre içinde aykırılığın giderilmemesi halinde 5 yıl, 
*Yapım işinde etüt ve projelere aykırı olarak gerçekleştirilen imalatın can ve mal güvenliğini tehdit etmesi halinde 10 yıl, 
* Bakanlıkça olumsuz kayıt değerlendirmesi yapılan hallerde bir yıl süre ile yetki belgesi numaraları iptal edilecek. 
* Yetki belgesi iptal edilen müteahhit yeni yetki belgesi düzenleninceye kadar yeni iş üstlenemeyecek, mevcut işlerini tamamlayabilecek.
RADİKAL