4 Şevval 1441 | 27 Mayıs 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Sahur Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ramazanın kıymetini bilmeliyiz
Her yıl on gün önce gelerek mevsimleri, ayları ve günleri düzenli olarak ziyaret eden “Onbir ayın sultanı”, bu yıl bizi tekrar şereflendirdi. Bize çok değerli manevî hediyelerle gelen bu “Sultan”ın bir aylık ziyaretinin kıymetini bilmeli; ona layık bir ağırlamada bulunmalıyız.

Türkiye ilk sahurunu yaptı
Ramazan ayının başlangıcıyla birlikte Müslümanlar dün gece ilk sahurlarını yaptılar. Türkiye'nin farklı şehirlerinde oruç ibadetlerini eda etmek isteyen vatandaşlar gece saatlerinde sahurunu yapıp bu yılın ilk orucu için niyetlendiler.

İftarda meyve suyu sahurda da süt için
Sıcak yaz günlerine denk gelen ramazan döneminde uzmanlar, iftarda meyve suyu, sahurda ise süt içilmesini öneriyor. Sahurda içilecek sütün tokluk hissi yaptığını belirten uzmanlar, iftarda içilecek meyve suyunun ise uzun süren açlık sonrası düşen kan şekerini düzenlediğini ifade etti.

Sahurda bol su yerine meyve tüketilmeli
Yaz aylarında oruç tutarken en dikkat edilmesi gereken husus vücudun su ihtiyacını karşılamak. Ancak sahurda çok fazla su içilmesi, boşaltımı hızlandırdığı gibi şişkinlik ve uykunun kaçmasına neden oluyor.

İftar ve sahurların vazgeçilmez şifa kaynağı, ‘Hurma’
Hurmanın sağlık açısından son derece faydalı bir meyve olduğu belirtildi. Yapılan araştırmalara göre, hurma, hafızayı geliştiriyor, kolesterolü düşürüyor, kanser önleyici antioksidanları ihtiva ediyor, bebeklerin beyin gelişimine önemli katkı sağlıyor, ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlıyor, sindirim sistemini düzenliyor.

İlk teravih ve ilk sahur bu gece
Ramazan ayı bu gece kılınacak teravih namazı ile başlıyor. İlk oruç için bu gece sahura kalkılacak. Ramazan'ın ilk günü imsak vakti Ankara'da 03.18, İstanbul'da 03.25, İzmir'de ise 03.51 olacak.

Maden ocağında sahur
Zonguldak'ta maden işçileri ramazan ayının ilk sahurunu yerin metrelerce altında yaptı. Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesindeki maden ocağında 00.00-08.00 mesaisinde çalışan işçiler, sahur vaktinin yaklaşmasıyla baretlerinin ışığının aydınlattığı karanlık dehlizde ahşap direk ve kalaslardan sofralarını oluşturdu.

Son teravih kılındı son sahur yollarda yapıldı
Son teravih namazında vatandaşlar camileri doldurdu. Teravih dolayısıyla çok sayıda camide yoğunluk yaşandı. Bzı camilerde yer kalmayınca vatandaşlar avluda namaz kıldı. Son teravih hüzünlü anların yaşanmasına neden oldu.

Ramazan ayındaki mühim faaliyetler
Prof. Dr. M.Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Kadın ve Aile dergisinde kaleme aldıkları Ramazan ayı ile ilgili başmakaleyi istifadenize sunuyoruz:"Candan dileğim hepinizin Ramazan ayının feyz ve bereketinden istifade etmeniz;Rabbimiz’in huzuruna razı olduğu kullar olarak alnı açık varmanız, O’nun cennet ve cemaliyle müşerref olmanız, ebedî saadete ermenizdir."