13 Rebi'ül-ahir 1442 | 29 Kasım 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sahurda bol su yerine meyve tüketilmeli

Son Güncelleme: 25 TEMMUZ 2013 - TSİ 10:48

Yaz aylarında oruç tutarken en dikkat edilmesi gereken husus vücudun su ihtiyacını karşılamak. Ancak sahurda çok fazla su içilmesi, boşaltımı hızlandırdığı gibi şişkinlik ve uykunun kaçmasına neden oluyor.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önder Pamuk, suyu ve diğer içecekleri özellikle iftardan sonra tüketmeyi öneriyor. Vücudun ihtiyacını karşılamak için kilo başına en az 30 mililitre suyun tüketilmesi gerektiğini söyleyen Pamuk, “Sulu gıdalar bolca tüketilmelidir. İftarda en çok dikkat edilmesi gereken konu, tokluk hissinin ilk lokmamızdan yaklaşık 30 dakika kadar sonra başlamasıdır. Bu nedenle iftar bir bardak su, hurma ya da zeytinle açılmalı, ardından bir çorba veya zeytinyağlı hafif bir yemek, ekmek ile devam edilmelidir.” diyor.

Sahura mutlaka kalkınması gerektiğini belirten Pamuk, yağ ve tuzlu yiyeceklerin sindirimi zorlaştırarak susama hissini artırdığına dikkat çekiyor. Yemeğin başlangıcında hafif bir porsiyon meyve alınabileceğini, özellikle protein açısından zengin yumurta, peynir gibi besinler tüketilmesinin midenin boşalma süresini uzatacağını aktaran Pamuk, özellikle sıcak ve uzun yaz günlerinde susama hissinin erken oluşmasına neden olabileceğinden sahurda tatlı yemekten kaçınılması gerektiğini hatırlatıyor.

Trt Haber