28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

1915 olayları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Teklif geçerse Büyükelçi dönecek!
Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcoğlu, Fransa'da parlamentosundaki Ermeni teklifi konusunda bu ülkedeki Türklerin her zamankinden daha fazla duyarlı olduğunu söyledi.

'Teklifin yasalaşması, ilişkilere büyük darbe vuracak'
Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Senatodaki Sosyalist Grupta yaptığı konuşmada, Mecliste kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifinin, Senatoda da kabul edilerek onaylanmasının Türk-Fransız ilişkilerine büyük darbe vuracağı uyarısında bulundu.

Fransız hukukçularda Senato'ya inkar freni
Fransa’da 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan ve Ulusal Meclis’te kabul edilen yasa teklifine ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Senato Anayasa Komisyonu, yasa teklifinin Senato’nun gündeminde incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesini kabul etti.

Türkiye’den Fransa'ya bildirili uyarı
Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu, Fransa Meclisi'nde kabul edilen 1915 olaylarının reddini suç sayan teklifin yasalaşmamasını isteyen bir bildiri yayımladı.

Tartışmalı yasa teklifi kabul edildi
Fransa Senatosu genel kurulu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Ulusal Meclisin onayının ardından Senato'ya gönderilen yasa teklifi, Senato'dan da onay aldı. 86 "hayır" oyuna karşılık 127 "evet" oyuyla yasa teklifi kabul edildi. Yasa teklifi Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin onayına sunulacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan karara sert tepki
Dışişleri Bakanlığı, Fransa Senatosu'nun Ermeni yasa teklifini kabul etmesiyle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Bakanlık, "Her yönüyle sorunlu ve bir sorumsuzluk örneği olan bu kararı şiddetle kınıyoruz ve bu karara tepkimizi her türlü platformda dile getireceğimizi ilan ediyoruz" açıklamasını yaptı.

Fransa'da iptal için başvuru yapıldı
Fransa'da 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasaya itiraz edildi, Anayasa Konseyi'ne yapılan başvuruya meclisten 65, senatodan 72 üye imza verdi. Jacques Mezard'ın başını çektiği bir grup parlamenter yeterli imzayı toplayarak yasanın iptali için Anayasa Konseyi'ne başvurdu. Fransa meclisi ve senatosu, rmeni iddialarının reddini suç sayan tasarıyı geçen hafta yasalaştırmıştı.

Tartışmalı yasada karar tarihi belli oldu
Fransa'da Anayasa Konseyi'nin, 1915 olaylarıyla ilgili asılsız Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasaya ilişkin kararını 29 Şubat veya 1 Mart'ta vermesi bekleniyor. Hükümetin de itiraz etmemesi halinde Anayasa Konseyi, yasa ile ilgili değerlendirmesi konusunda kendisine tanınan süreyi sonuna kadar kullanmaktan yana...

Tartışmalı yasa iptal edilebilir
Fransız Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nathalie Goulet, sözde "Ermeni soykırımı"nı inkar etmeyi suç sayan ve geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Fransa Senatosu tarafından onaylanan yasanın iptali olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Fransa'da 1915 olaylarıyla ilgili yeni teklif
Fransada Ermeni soykırımını inkârın cezalandırılmasına ilişkin yasal girişimlerin mimarı olan Marsilya milletvekili Valerie Boyer, Fransız Millet Meclisine sözde Ermeni soykırımı demeyi bile yasaklayan yeni bir yasa teklifi daha sundu.