14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Tartışmalı yasa teklifi kabul edildi

Son Güncelleme: 24 OCAK 2012 - TSİ 08:27

Fransa Senatosu genel kurulu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Ulusal Meclisin onayının ardından Senato'ya gönderilen yasa teklifi, Senato'dan da onay aldı. 86 "hayır" oyuna karşılık 127 "evet" oyuyla yasa teklifi kabul edildi.
Bundan sonra yasa teklifi Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin onayına sunulacak. Sarkozy'nin yasa teklifini Şubat'ta Meclis tatile girmeden önce  onaylaması bekleniyor.
Teklifin yasalaşmasının ardından, Fransa'da 'Ermeni soykırımının' varlığını inkar etmek suç haline gelecek ve inkar edenler 1 yıl hapis ve 45 bin Avro tazminat cezasıyla yargılanacak.
Öte yandan, yasa teklifi 60 senatörün bir araya gelmesiyle Anayasa Mahkemesi'ne gönderilebilir.
Senatoda neler konuşuldu neler yaşandı?
Kanunlar komisyonu başkanı Jean Pierre Sueur, Senato genel kurulunda yaptığı konuşmada, ''Bu yasa ne işe yarayacak, halkların dostluğuna mı yarayacak, diplomatik sorunların çözümüne mi yarayacak? Bu yasa sorunların çözümüne mi yarayacak? Bu yasayla bütün sorunlar çözülecek mi?'' diyerek  tepkisini dile getirdi.
Senatoda kabul edilen yasa teklifine kanunlar komisyonu, ''Fransız anayasasına, ifade ve araştırma özgürlüğüne aykırı'' olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı.
Yasa teklifine karşı çıkan kanunlar komisyonu tarafından hazırlanan önerge ve yine yasa teklifi aleyhindeki iki ayrı önerge, genel kurulda bu akşam açık farkla reddedildi. Senato genel kurulu, daha sonra sunulan 5 değişiklik önergesini de reddetti.
Meclis 22 Aralık'ta, Senatoda onaylanan söz konusu yasa teklifini kabul etmişti.
Fransa'da tarihçiler, anayasa uzmanları ve gerek sağ, gerek sol basının önemli bir kısmı, yasa teklifine karşı çıkan yorumlar yaptı.
Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçen yıla kadar şiddetle karşı çıkmasına rağmen, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ermeni diasporasının oylarını alabilmek için yasa teklifine yeşil ışık yakmıştı.
Kanunlar Komisyonu Başkanı ve Raportör Jean-Pierre Sueur, ''Fransız Anayasasının 34 maddesine aykırı'' olduğu gerekçesiyle yasa teklifinin reddedilmesini istedi.
Hiç bir siyasi eğilim adına konuşmadığını, sadece hukukçu kimliğini ön plana çıkararak konuştuğunu ifade eden Sueur, geçen yıl toplanan Kanunlar Komisyonunun ve Senato genel kurulunun da, bu yönde bir yasa teklifinin incelenmeye alınmasını reddettiğini hatırlattı.
Kanunlar Komisyonu Başkanı, ''Fransız tarihçiler, bu yasa teklifiyle ilgili gelişmeleri endişeyle izliyorlar'' dedi.
Senatoda yasa teklifinin tartışılması sona erdi ve değişiklik önergelerinin görüşülmesine geçildi. Senato, ilk önce yasa teklifinin incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesini ele aldı.
Fransız Senatosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin incelenmeye alınmaması veya teklifin komisyona gönderilmesine yönelik üç ayrı önerge reddedildi. Teklif kabul edilirse yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin imzası ve resmi gazetede yayımlanması beklenecek. Bu arada 60 milletvekili veya senatörün imzası, yasanın Anayasa Mahkemesine götürülmesi için yeterli olacak.
Senato'da oylama dışarda protesto Fransa'daki Türk vatandaşları, ellerinde Türk ve Fransız bayraklarıyla, senatonun ana giriş binası yanında toplandı.
Türkler, ''tarihi olaylara parlamentolar değil tarihçiler karar versin'', ''ifade özgürlüğünü ihlal eden yasa teklifine hayır'' yazan pankartlar  taşıyor.
Hep birlikte türküler söyleyen ve halay çeken Türk vatandaşlarının gösterisi sürerken, senato binasının ön bölümündeyse Ermeniler kendileri için ayrılan bölümde gösteri yapmak için toplanıyor.
Polisin, aralarında yaklaşık 200 metre mesafe olan iki grup arasında bariyer kurduğu ve sıkı güvenlik önlemi aldığı görülüyor.
Fransa'daki bir grup aydın, yasa teklifinin senatoda reddedilmesi için imza kampanyası başlattı. Kampanyada, yasa teklifinin ''seçim amaçlı ve oy kaygısıyla hazırlanması'' eleştirildi ve ''tarihi parlamentoların yazamayacağı'' vurgulandı.
TRT