16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Teklif geçerse Büyükelçi dönecek!

Son Güncelleme: 22 ARALIK 2011 - TSİ 09:47

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcoğlu, Fransa'da parlamentosundaki Ermeni teklifi konusunda bu ülkedeki Türklerin her zamankinden daha fazla duyarlı olduğunu söyledi.

Fransa Meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifini yarın oyluyor. Teklifin yarın mecliste kabul edilmesi yasalaşması anlamına gelmiyor. Senatonun da meclisten geçen aynı metni oylayıp kabul etmesinin ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bunu imzalayıp resmi gazetede yayınlanmasının ardından teklif yasa haline gelecek.

Yasa teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye, Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu'nu Ankara'ya geri çekecek. Fransa'nın da diplomatik teamül gereği, Ankara'daki Büyükelçisini Paris'e geri çağırması bekleniyor.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcoğlu, daha önce meclis ve senatoya gelen yasa tekliklerine atıfta bulunarak, ''2001 ve 2006'yi takiben ilişkilerimizde çok ciddi sıkıntılar yasadık. Bu defa böyle kötü macerayı tekrar yaşamak istemiyoruz'' dedi.

Burcuoğlu, Fransa meclisindeki yasa teklifinin geçmemesi için umudunu koruduğunu belirterek, ''Umarız aklıselim galip çıkar ve bu tür bir sıkıntıyı Fransa-Türkiye ilişkileri yaşamaz'' diye konuştu. Burcuoğlu, Fransa'daki Türk toplumunun bu konuda daha duyarlı olduğunu ifade ederek, ''Bu defa artık buradaki vatandaşlarımızın sabrı tükendi. Onlar da vaka içinde gayet kararlı bir duruşla bu tasarıya, bu teklife karşı görüşlerini de yerel yönetimlerden başlayarak merkezi yönetime kadar duyurmaya giriştiler. Bu bizi son derece memnun ediyor'' dedi.

 

600 bin Türk adına açıklama

Fransa'daki Türk dernekleri koordinasyon komitesi, meclis genel kurulunda yarın oylanacak yasa teklifinin milletvekilleri tarafından reddedilmesi için Le Figaro gazetesinde tam sayfa ilan yayımladı. ''Fransa milletvekillerine açık mektup'' başlığıyla kaleme alınan ilanda, Fransa'da 300'e yakın Türk derneğinin bulunduğu ve Türk vatandaşlarının bu ülkedeki sayasının 600 bini geçtiği hatırlatıldı.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, "Fransız hükümetinin yasa teklifinin onaylanmasını ertelemek için devreye girme niyetinde olmadığını" yazdı.

 

Türk dernekleri gösteri yapacak

Fransa'daki Türk dernekleri, yasa teklifine yönelik tepkilerini göstermek amacıyla meclis binası önünde bir gösteri düzenleyecek.

Fransa'daki Türk dernekleri koordinasyon komitesi, Paris dışından da çok sayıda Türk vatandaşının otobüslerle yarın başkente geleceğini duyurdu.

Teklifin kabul edilmesi halinde, bakan ve milletvekili ve diğer üst düzeyde bürokratların Fransa'ya yapacağı ziyaretlerin askıya alınması bekleniyor.

2001 yılında kabul edilen yasanın ardından Türkiye eski Paris Büyükelçisi Sönmez Köksal'ı Ankara'ya geri çekerken, Fransa'ya yapılan bütün resmi ve özel ziyaretler askıya alınmıştı.

Yasa teklifinin Fransa meclisinden kabul edilmesi, iki ülke arasında son yıllarda giderek artan ekonomik ilişkileri de olumsuz yönde etkilemesi bekleniyor.