8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kömür Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kömürün 'ateşi' yükselebilir
Dolar kurundaki artışın kömür fiyatlarını yükselttiğini ve önümüzdeki günlerde doların seyrine göre kömür fiyatlarında artış yaşanabileceğine dikkati çeken kömürcüler, vatandaşları kömür alışverişini geciktirmemeleri konusunda uyarıyor.

Elektrikte rota kömür ve doğalgaza döndü
Aşırı klima kullanımı, kurak tarlalarda elektrik motorlarıyla sulamayla birleşince, başta Güneydoğu illeri olmak üzere bazı illerde, iletim şebekesine aşırı yüklenmeye bağlı olarak elektrik kesintileri yaşandı

Cari açıkta 'kömür' endişesi
Amerika'da keşfedilen kaya gazı, global pazarda kömür fiyatlarını düşürdü. Kömürden elektrik üreten santral projesi sayısıyla dünya 4'üncüsü olan Türkiye için bu durumun 'kömür ithalatında ciddi bir artış' yaratmasından endişe ediliyor.

Kömürün sonu doğalgaza benzemesin!
Ferit Barış Parlak'ın Dünya gazetesindeki “Kömürün sonu doğalgaza benzemesin!” başlıklı yazısı: Son dönemlerde 'kömür' konuşuyoruz. İyi de yapıyoruz. Ama her zamanki gibi ilerliyor ve bu işi de furyaya çevirmeye çalışıyoruz. Yine yanlışa koşuyoruz.

Yüksek kalorili kömür teşvik kapsamında
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, cari açığa karşı yerli kömür üretimine teşvik getirdiklerini belirterek, yüksek kalorili kömür üretiminin teşvik kapsamına alındığını bildirdi.

Yıldız: Afşin`de TAQA olmazsa başkası olur
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, BAE`li TAQA firmasının, Afşin-Elbistan yatırımından vazgeçme kararı siyasi gerekçelerle alındıysa, bunun kardeşlik hukukuna sığmayacağını söyledi. Bu konada açıklama beklediklerini ifade eden Yıldız, "TAQA olmazsa başkası olur" dedi.

İthal kömür yerliyi yendi
Türkiye'de yerli kömürün elektrik üretimindeki payı son yıllarda önemli oranda geriledi. Yerli kömürün 1986'da yüzde 37,3'e ulaşan kurulu güç içindeki payı geçen yıl yüzde 15,1'e düştü. Yaklaşık 12 yıldır yerli kömüre dayalı olarak temeli atılan santral kapasitesi toplam kurulu gücün yüzde 1'i düzeyine yaklaşamadı.

Kömür fiyatları bu yıl cep yakıyor
Yüksek maliyet ve kur artışı kömür fiyatlarını da etkiledi. Vadeli İşlem ve Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, kurdaki dalgalanmanın doğalgaz ve kömür fiyatlarına olası etkilerine ilişkin, “Bu sene bahar aylarında tedarik edilen kömür, daha yüksek maliyetli oldu.

Polonya kömürü iklim ve ekonomi arasında
Kömür ülkesi Polonya, iklim değişikliği ve hava kirliliği ile mücadele için kömür kullanımına son verme zorunluluğu karşısında zorlanıyor.

Dünya Enerji Üretiminde Kömürün Payı Artacak !
İklim değişikliği ile mücadele alanındaki küresel çabalara ve endişelere karşın kömürün dünya enerji arzındaki payının azalmamak ile birlikte daha da yükseleceği ve 2020 yılında en fazla kullanılan enerji kaynağı haline geleceği öngörüldü. 22. Uluslararası Enerji Kongresi’nde yapılan açıklamada bu durumun Çin ve Hindistan’da görülecek gelişmeler nedeni ile gerçekleşeceği ifade edildi.

'Kömürden petrolün varili 65 dolar olur'
Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV), Başkanı Prof. Dr. Önal, kömürden petrol ve gaz üretimiyle, 10 yıl içinde enerjide dışa bağımlılığının üçte bir oranında azalacağını söyledi

Kömürün ağırlığı azalıyor
Uluslararası Enerji Ajansı’nın yayımladığı "2018 Dünya Enerji Görünümü" raporunda ki nokta ön plana çıkıyor. Birincisi, kömürün uzun vadede yapısal bir düşüşte kalması, ikincisi ise enerji kaynaklı karbon emisyonlarının Paris Anlaşması’nın hedeflerine rağmen yükselmeye devam etmesi.

18 ilde 4 bölgede kömür aranacak!
Son yıllarda yürütülen arama ve rezerv geliştirme çalışmaları sonucunda kömürde ciddi bir rezerv artışı sağlayan Türkiye, bu yıl da MTA aracılığıyla yeni sahaların bulunmasına ve rezerv artışına yönelik çalışmaları sürdürecek.

Linyitte 5.82 milyar ton yeni rezerv saptandı
Türkiye'de kömür aramacılığına başlanan 1938 yılından 1984'e kadar toplam 40 bin kilometrekare alanın detay jeolojik etüdü yapıldı. Bu dönemde 1 milyon 459 metre sondaj yapılarak, 117 linyit sahası saptandı, 8.3 milyar ton rezerv tespit edildi.

Kömür yatırımları artırılacak
Elektrik üretiminde kömürün payını artırmak isteyen enerji yönetimi yeni yatırımlar için düğmeye bastı. Yatırımlar bittiğinde doğalgaz faturası her yıl 14 milyar dolar azalacak.