6 Rebi'ül-evvel 1444 | 2 Ekim 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Elektrikte rota kömür ve doğalgaza döndü

Son Güncelleme: 30 TEMMUZ 2012 - TSİ 10:47

Aşırı klima kullanımı, kurak tarlalarda elektrik motorlarıyla sulamayla birleşince, başta Güneydoğu illeri olmak üzere bazı illerde, iletim şebekesine aşırı yüklenmeye bağlı olarak elektrik kesintileri yaşandı.Barajlarda seviyenin düşmesi elektrik üretiminde rotayı kömür ve doğalgaza çevirdi.

Enerji piyasası kaynaklarından edinilen bilgiye göre, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklıkları, özellikle klima kullanımı nedeniyle elektrik tüketimini patlattı. Elektrik tüketimi, temmuzda rekor seviyelere ulaştı.Şehirlerdeki klima kullanımına, kuraklık çeken köylerde kuyularla sulama eklenince, elektrik iletim şebekesi aşırı yüklendi.

Aşırı sıcak, özellikle Güneydoğu'da sulama sistemlerinin yetersiz kalmasına sebep oldu. Ürünlerinin tarlada kavrulmasını istemeyen çiftçiler, eski sisteme dönerek kuyulardan pompayla su çekmeye ve oluklar yoluyla tarlalarını sulamaya başladı. Sıcaklığın güneş altında 50 dereceyi geçtiği Güneydoğu illerinde, kuyulardan elektrik motorlarıyla su çekip tarla sulama yaygınlaşınca, elektrik şebekesindeki aşırı yüklenme, Diyarbakır gibi büyük kentlerde elektrik kesintilerine yol açtı.

Batıda da sanayi üretiminin yoğunlaştığı Mersin, Sakarya ve Kocaeli gibi illerde elektrik kesintileri yaşandı. Elektrik şebekesindeki gel-gitler, elektrikli cihazla için de sorun yarattı. Elektriğin kesilip geri verilmesiyle meydana gelen voltaj değişimleri elektronik aletlerin arızalanmasına neden oluyor.

Milliyet