13 Zilhicce 1441 | 3 Ağustos 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Stres Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Güç ve stres kanser ediyor!
‘Güç ve gücün getirdiği stres kansere neden oluyor’ diyen bilim insanları bu tezi önemli bulgularla kanıtladı. 2 bin hasta ile yapılan incelemede stres arttıkça tümörlerin daha hızlı büyüdüğü görüldü

Organik olmayan gıdalar stres kaynağı
Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, stresin, çağın en büyük sorunlarından olduğunu söyledi.

Stres sindirim sisteminizi alt-üst etmesin!
Stres, sindirim sisteminin dengesini bozarak, reflü, gastrit, peptik ülser ve fonksiyonel dispepsi hatta mide kanserine kadar uzanan çeşitli mide hastalıklarını davet edebiliyor.

Kibrit çaksan parlıyoruz
Bir araştırma şirketinin son çalışmasına göre Türkiye’de çalışanlar giderek daha stresli hale geliyor. Çalışanların yüzde 59’u stres seviyelerinin son bir yıl içerisinde yükseldiğini söylüyor.

Oruç stres kaygı ve depresyonu azaltıyor
Orucun birey ve toplum psikolojisinde önemli etkileri olduğunu belirten psikiyatr Burak Toprak, "Ramazan bu anlamda, insanın kendi benliğini tanıması için adeta bir iç hesaplaşmaya girdiği, varoluşsal anlamlar aramaya başladığı bir aydır....

Teflon musunuz, Sünger mi?
Stresin de iyisi, kötüsü, sık tekrarlayanı seyrek karşılaşılanı, kısa veya uzun süreni var. Bütün mesele dozu, tekrar sıklığı ve süresinde. Düşük dozlu, sık tekrarlamayan ve uzun sürmeyen streslerin ciddi bir yıpratıcı etkisi yok. Tersine bu tür stresler faydalı bile olabiliyor. Mühim olanı stresi sizin nasıl karşıladığınız. Nasıl yanıtlayıp nasıl yönettiğiniz. Teflon mu, sünger mi olduğunuz.

Stresin çözümü tempolu koşmak
ABD’de Princeton Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre tempolu olarak yürümek veya koşmak beyin hücrelerini sakinleştiriyor.

Stres ve düzensiz uykuya dikkat
Tatvan Devlet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Uzm. Dr. Yaşar Akay, düzensiz uyku ve stresin kalp hastalıklarını tetiklediği söyledi.

Stres kansere yatkınlığı artırabilir
Dr. Kadirhan Sunguroğlu, "Stres hastalık gelişiminde etkilidir. Bu durumun sürekli olması halinde de stres kronikleşir ve kansere yatkınlık artar" dedi.

Günde 20 dakika doğada olmak stresi azaltıyor
Yapılan araştırmada, haftada en az 3 gün, 20 dakika doğada zaman geçirmenin stres seviyesini düşürdüğü tespit edildi.

Stres 7 yaşına kadar düştü
Uzman Psikolojik Danışman Sait Özdemir, stresin 7 yaşına kadar düştüğünü belirterek, “Bunun nedeni çocuklar için katı ve acımasız bir hayat sunan şehir hayatıdır” dedi.

Stres ömürden çalıyor
Stres ve ortaya çıkardığı durumlarla ilgili açıklamalarda bulunan Klinik Psikolog Özlem Soysal, stresin bireyin duygusal ya da fiziksel durumuna karşı olası bir tehdit sezdiğinde vücudunda ya da beyinde oluşan bir tepki olduğunu söyledi.

Stres öğrenmeyi artırıyor
Doç. Dr. Selahattin Avşaroğlu, güdüleyici özelliği nedeniyle stresin kişiyi, öğrenmeye ve yenileri araştırmaya yönelttiğini söyledi.

Travma Sonrası Stres Hastalığı (TSSH)
Savaştan dönen askerlerde, şiddete ve tecavüze maruz kalan kişilerde, doğal afet ya da kazalarda ölümle yüz yüze gelenlerde, korku, dehşet ve çaresizlik içinde kendisini veya yakınının ölüm kalım mücadelesi verdiğini gören veya yakınını aniden kaybeden insanlarda, Soma’daki gibi büyük facialarda kurtarma faaliyetine katılanlarda, geçirilen büyük travma sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır, ‘travma sonrası stres hastalığı-TSSH’.

Resmen kanıtlandı! Stres, kalp düşmanı
Bilim insanları stresin kalp krizine yol açtığını kesin olarak kanıtladı. ABD Harvard Tıp Fakültesi'nden kalp hastalıkları uzmanı Matthias Nahrendorf'un pazartesi günü yayımladığı makaleye göre stres, beyaz kan hücrelerinin üretimini artırıyor, bu hücrelerin normalden fazla olması da kalp krizine yol açıyor.