20 Cemaziyelahir 1443 | 23 Ocak 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Güç ve stres kanser ediyor!

Son Güncelleme: 4 OCAK 2012 - TSİ 12:07

‘Güç ve gücün getirdiği stres kansere neden oluyor’ diyen bilim insanları bu tezi önemli bulgularla kanıtladı. 2 bin hasta ile yapılan incelemede stres arttıkça tümörlerin daha hızlı büyüdüğü görüldü
Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez gibi dünya liderlerini etkisi altına alan kanser, hastalığa güç ve stresin neden olduğu teorilerini ortaya attı. Bilim insanları, “güç ve gücün getirdiği stres kansere neden oluyor” teorisine ilişkin önemli kanıtlar buldu.
ABD’li bilim adamı Garth H. Rauscher, tümörlerin stres yaşandığında daha hızlı büyüdüklerini açıkladı. Illinois Üniversitesi’nde görev yapan profesör, meme kanseri hastalarını inceledi. 2 bin hasta ile gerçekleştirilen inceleme sonucunda stres oranı arttıkça tümörlerin büyüdükleri görüldü.
Kaza kurbanlarını inceledi
Yine ABD’de bulunan Damar Gelişimi Derneği’nden Doktor William Li de stres ve kanser bağlantısına ilişkin önemli kanıtlar buldu. Trafik kazalarından ölenleri inceleyen Li, hayatını kaybeden 40 ila 50 yaşları arasındaki kadınların yüzde 40’ında küçük ve zararsız boyutta tümörler keşfetti. İncelenen 50 ila 60 yaşları arasındaki erkeklerde bu oran yüzde 50 olarak açıklandı.
Bu tümörler yeterince oksijen ve besin maddesi alamadığı için her zaman büyüyüp agresif hale gelmiyor. Ancak yoğun stres, faktörü tümörleri büyütüp tehlikeli ve ölümcül bir hale getirebiliyor.
Savunma sistemi kapanıyor
Dünyanın en önemli kanser ve stres ilişkisi uzmanı Robert M. Sapolsky’e göre de stres vücutta bağışıklık sistemine bağlı olarak çalışan birçok bölgenin işleyişini engelliyor. Yani stres vücudun savunma sistemini kapatıyor. Hastalığın gelişimini kolaylaştırıyor.
Bilimsel olarak kanıtlanmamış bir diğer ayrıntı, memeli hayvanlarda olduğu gibi kişilerin kendilerini rakipleri karşısında zayıf göstermeme arzusu olarak açıklandı. Buna göre, vücut kanser ve benzeri bir hastalık geçirmesi halinde bazı durumlarda karşısındakine zayıf görünmemek için bağışıklık sistemini devreye sokmuyor. Sonuç olarak hastalık tehlikeli bir şekilde büyüyor.
Kanser hastalığı geçmişte de birçok liderde bulunuyordu. Ancak hastalığın teşhisindeki yöntemler fazla gelişmediği için liderler birçok kez rahatsızlık fark edilmeden hayatını kaybediyordu. Yine de kanser 2000’li yıllarda birçok faktör nedeniyle geçmişe göre daha fazla görülüyor. Bunların arasında solaryum ve kimyasal içerikli gıda boyaları bulunuyor.
MİLLİYET