6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

OPEC Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Asya ekonomileri, petrol yaptırımına karşı temkinli
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ikinci büyük petrol üreticisi İran, en fazla Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya ve İtalya'ya petrol ihraç ediyor. İran petrolünün önemli alıcıları arasında Türkiye, Güney Afrika ve Sri Lanka'da bulunuyor.

OPEC'e göre petrol talebi artacak
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel petrol talebinin bu yıl büyümeye devam edeceğini bildirdi. OPEC'in Ocak 2012 aylık petrol piyasası raporunda, geçen yıl yüzde 0,9 oranında artan küresel petrol talebinin Avro Bölgesi krizi ve diğer ekonomik sorunlara rağmen bu yıl günlük 1,1 milyon varil artacağı tahmininde bulunuldu.

OPEC, petrol talebi tahminini düşürdü
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) Şubat 2012 aylık petrol piyasası raporuna göre, örgüt, ABD ve Avro Bölgesi'nde süregelen ekonomik zorluklarla petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle bu yıla ilişkin petrol talebi tahminini günlük ortalama 88.90 milyon varilden 88.76 milyon varile çekti.

Körfez gündeminde bu hafta...18.04.2017
Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) yayınladığı aylık raporda, geçen yılın Eylül ayındaki üretimi düşürme anlaşmasına rağmen, piyasada hala talebi aşan miktarda bir petrol arzının olduğunu açıkladı.

Petrol üretiminin kısıtlanması kararı 9 ay daha uzatıldı
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünce (OPEC), geçen kasım ayında alınan petrol üretim seviyesini kısma kararının 9 ay daha uzatıldığı bildirildi. Suudi Arabistan Petrol Bakanı ve OPEC Konferansı Başkanı Halid El-Falih, Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen “OPEC 172. Olağan Toplantısı”nın ardından alınan kararları açıkladı.

En fazla Avrupa'yı etkiler
Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol, İran'la uluslararası camia arasında yaşanan nükleer gerginliğin sonrasında 120 dolar seviyesine çıkan petrol fiyatları konusunda açıklamada bulundu.

Körfez ülkelerinden kısa kısa
Körfez basını ve gündeminden haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai ve Umman basınında yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

OPEC petrolde üretimi azaltmadı, fiyat indi
Küresel durgunluk endişeleriyle son 4 yılın en düşük seviyesine gerileyen petrole son darbeyi Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) vurdu. OPEC'in dün Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleşen kritik toplantısında, günlük 30 milyon varil olan petrol üretiminde değişikliğe gidilmedi.

S. Arabistan petrol üretimini kısmayacak
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) en büyük ihracatçısı Suudi Arabistan, OPEC üyesi olmayan ülkeler üretimlerini azaltsalar bile, kendi üretimini kısmayacağını açıklayarak fiyatlardaki düşüşe rağmen üretim politikasında değişikliğe gitmeyeceğini belli etti. Açıklamalar ilk aşamada petrol fiyatlarını yükseltti.

Petrol düşüyor, benzin ağırdan alıyor!
Petrolün fiyatı 45 doların da altında. Son 6 ayda yaşanan düşüş yüzde 58’e ulaştı. Varil fiyatında keskin iniş olmasına karşılık, Türkiye’deki yüksek vergi yüzünden benzindeki indirim yüzde 19 ile sınırlı kaldı. ABD’de ise benzin fiyatı son 6 yılın dibinde

İran'da petrol fiyatı sudan ucuz
Petrol fiyatlarının dünya piyasalarındaki düşüşüyle İran'da petrol litre fiyatı 0,27 dolara kadar indi.

'Petrolde dip daha görülmedi!'
Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı Başkanı (OPEC) ve Nijerya Petrol Bakanı Diezani Alison-Madueke’nin acil toplantı çağrısı yapabileceğini söylemesinin ardından petrol fiyatları kısa süreli bir ralli yapsa da, başka OPEC delegelerinin bu toplantının gerçekleşmeyeceğini söylemesiyle Brent petroldeki kısa süreli yükseliş 59 dolarda tekrar denge buldu.

Petrol fiyatları 94 milyar doları uçurdu
Düşen petrol fiyatları nedeniyle, OPEC ülkelerinin toplam petrol gelirleri geçen yıl 94 milyar dolar azaldı. ABD Enerji Enformasyon İdaresine (EIA) göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) 2014 yılında petrol ihracından elde ettikleri toplam gelir, bir önceki yıla göre yüzde 11 düştü.

OPEC petrol üretiminde sürpriz yapmadı
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), günlük 30 milyon varil olan petrol üretim kotasına devam kararı aldı

Petrol üreten zarar edecek
Maliyet baskısı altında ezilen petrol üreticileri için başabaş noktasına 1 dolar kaldı. Varil fiyatı yedi yılın en düşük seviyesi olan 41 dolara kadar gerileyince iflaslar da arttı. 2015'te iflas eden her iki kurumsal şirketten biri enerji sektöründen oldu