6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Petrol düşüyor, benzin ağırdan alıyor!

Son Güncelleme: 14 OCAK 2015 - TSİ 11:43

Petrolün fiyatı 45 doların da altında. Son 6 ayda yaşanan düşüş yüzde 58’e ulaştı. Varil fiyatında keskin iniş olmasına karşılık, Türkiye’deki yüksek vergi yüzünden benzindeki indirim yüzde 19 ile sınırlı kaldı. ABD’de ise benzin fiyatı son 6 yılın dibinde

Petrol fiyatları, uluslararası uzmanlar tarafından kritik olarak öngörülen sınırların da altına indi ve 45 doları aşağısını test etti. Petrolün ucuzlamasıyla, ABD’de benzin fiyatları son 6 yılın dibini görürken, Türkiye ancak 2011’deki fiyatları yakalayabildi.

Petrolde arz fazlası, piyasalara rekor indirimle yansıdı. Petrolün varil fiyatı Temmuzda gördüğü 106 dolarlı seviyelerden hızlı inişe geçerek, dün itibariyle 45 doların altına kadar indi. ABD Enerji Kurumu’na göre, ABD’de ortalama benzin fiyatı 2.139 dolar/galon oldu ve 6 yılın en düşük seviyesine geriledi. Motorin de ABD’de 8.4 cent düşüşle 3.053 dolar/galon oldu ve 4 Ekim 2010 tarihinden bu yana en düşük seviyesine düştü.

20 dolara inebilir!

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Taner Berksoy, OPEC’in petrolü belli bir seviyede tutmayı amaçladığını belirterek, “OPEC bir kartel. Ama kartel gücü sıkıntılıdır. İçlerinden biri piyasaya biraz daha petrol vereyim dese fiyet düşer, kavga çıkar” diye konuştu. Bundan sonraki süreçte petrol için 100 dolar seviyesinin ufukta görünmediğini vurgulayan Piri Reis Üniversitesi öğretim üyesi Berksoy, 48-52 dolar arası bir varil fiyatının piyasalar için kabul edilebilir olacağını söyledi.

Berksoy, “Çok düşük seviyeye inmesine izin vermezler. Ama petrolün 20 dolarlara kadar indiği zamanlar da oldu. Bu da olabilir” dedi. ABD’de yükselen kaya gazının yüksek miktarda , ama marjinal maliyetinin düşük olduğunu ifade eden Berksoy, “Onda zarar olduğunu tahmin etmiyorum” dedi. Berksoy, petrol üretiminde maliyetlerin ülkeden ülkeye, şirketten şirkete değiştiğini vurgulayarak, “Bu maliyetlerin altına mal edenler zarar edecek” diye konuştu.

Milliyet