6 Rebi'ül-evvel 1444 | 2 Ekim 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

En fazla Avrupa'yı etkiler

Son Güncelleme: 17 NİSAN 2012 - TSİ 10:14

Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol, İran'la uluslararası camia arasında yaşanan nükleer gerginliğin sonrasında 120 dolar seviyesine çıkan petrol fiyatları konusunda açıklamada bulundu.

Dünyada petrol fiyatlarının yüksek olmasının üç nedeni olduğunu belirten Birol, "Bunlardan biri, petrol talebinin hâlâ hızlı bir şekilde artıyor olmasıdır. Bu yıl 1 milyon varillik bir talep artışı olacak" dedi. İkinci etkenin Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışındaki üretim artışında yaşanan hayal kırıklığı olduğunu ifade eden Birol, bu gelişmenin arz-talep tarafındaki dengeleri son derece hassas hale getirdiğini bildirdi.
Üçüncü olarak ise, İran'la uluslararası camianın yaşadığı gerginlik ile Sudan ve Nijerya'daki sorunların hassas dengeyi daha da germesini gösteren Birol, bunun neticesinde petrol fiyatlarının bugün 120 dolar seviyesine çıktığını kaydetti. Birol, "İran asıl etken değil ama üzerine tuz-biber ekti. Esas etki fundamental piyasa dediğimiz arz ve talepteki gelişmeler. Talep hâlâ çok hızlı büyüyor. Özellikle de Çin'den büyük bir talep geliyor" şeklinde konuştu.Mevcut ortamda petrol fiyatlarında 100 dolar seviyelerinin çok iyimser bir beklenti olacağını savunan Birol, "Eğer Avrupa tarafında İspanya ya da Yunanistan gibi ülkeler nedeniyle çok ciddi bir resesyon yaşanmazsa, ben fiyatların şu anki seviyelerin altına düşeceğini sanmıyorum" dedi.

Millî Gazete