1 Ramazan 1444 | 23 Mart 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Yatırım Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Teşvik sistemi ile 'yatırım iklimi' değişecek
Türkiye'de yeni dönem yatırımlarının temelini oluşturacak ve yatırım iklimini değiştirecek önlemler, içinde bulunduğumuz 2012 yılında hayata geçirilecek. Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda görüşülecek yeni teşvik sistemine paralel olarak yürütülecek çalışmalar çerçevesinde serbest bölgeler özel ekonomi bölgeleri haline dönüştürülecek, yüksek ithalat yapılan ürünlerin yurtdışındaki üreticileri buralara yatırım yapmak için ikna edilecek.

Yurtdışında kurulan şirket sayısı 4 bine yaklaştı
Yurtdışında yatırım amaçlı şirket kuranların gerçekleştirdiği sermaye ihracı Eylül 2011 itibariyle 22.9 milyar dolar. Bazı yıllar ihraç edilen sermaye miktarı 3 milyar doları buluyor. 2011 yılı ilk 9 ayda, 2010 rakamı aşıldı. 4. çeyrek ihraçlarla birlikte yıl bazında 1.7 milyar doları bulması bekleniyor.

2012'de en önemli sorun cari açık
''Hocaların Gözüyle 2012 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması''na göre bu yıl Türkiye ekonomisini bekleyen en önemli sorun cari açık, en çok kazandıran yatırım aracı ise altın olacak. İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından yapılan araştırma, 21-30 Aralık 2011 tarihleri arasında, profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanlarına sahip 344 iktisat hocasıyla, online anket yöntemi ile gerçekleştirildi.

Türkiye’nin 2012’deki yatırım hedefleri
Yatırım programında bu yıl 2 bin 622 projeye toplam 38 milyar 168,7 milyon lira harcanması öngörüldü. Toplam 2 bin 622 projeyle 38 milyar 168,7 milyon liralık yatırım öngörülüyor. Yeni projelere 10 milyar 137,4 milyon lira harcanacak. Yatırım harcamalarının 649,3 milyon liralık kısmı etüd proje için harcanırken, devam eden projelere 27 milyar 382 milyon lira, yeni projelere de 10 milyar 137,4 milyon lira gidecek.

İhracatçı yatırım teşviki bekliyor
İhracatçıların 2011 son çeyrekte yüzde 30.6 oranında yeni pazarlara yöneldiğine değinen Büyükekşi, 2012 ilk çeyreğinde ilk kez girilmesi planlanan ülke sırlamasında Rusya'nın yüzde 21.3 ile birinci olduğunu, Rusya'yı ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Çin'in takip ettiğini kaydetti. Büyükekşi, firmaların yüzde 54'ünün döviz riskine karşı önlem almadığını dile getirdi.

Güneydoğu’ya Çin modeli teşvik
İş gücü maliyetlerini devlet karşılayacak. Yatırımcılar alacağı teşviklerin yanında 10 yıl devlete hiçbir ödeme de yapmayacak. Teşvik paketiyle terörden etkilenen illere Çin modeli destek verilecek. Ekonomi yönetiminin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni teşvik paketi ile ilgili çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Teşvik paketinde terörden etkilenen illere ‘özel destekler’ çıktı.

Bosna’da Türk yatırımları artıyor
Türk firmaları son dönemde Bosna Hersek’te önemli yatırımlara imza atarken, Türkiye Bosna’ya en fazla yatırım yapan ilk 5 ülke arasında yer aldı.

Afrika'nın 5'inci ekonomisi Tanzanya'ya yatırım çağrısı
Çinliler ve Hintlilerin yaygın bir şekilde yaşadığı Tanzanya, Türk yatırımcıları için iş fırsatları sunuyor. Sahra altı Afrika'nın en büyük 5. ekonomisi olan Tanzanya'nın otelcilik, mobilya ve otomotiv yan sanayi ile turizm alanlarında ciddi bir potansiyel barındırdığı bildirildi.

2013 yatırım harcamalarında artış
2012 yılı güz dönemi yatırım anketinde, 2013 yılındaki yatırım harcamalarının 2012 yılına göre yüzde 19.7 oranında artması öngörülüyor.

Arnavutluk'tan vergisiz yatırım çağrısı
Türkiye ile ekonomik ilişkilerini 2005'ten bugüne dokuz kat artıran Arnavutluk'un Başbakanı Sali Berişa, "Ülkenin sahili ve dağlarında yatırım yapın, 8 yıl vergi ödemeyin" dedi

Hindistan, yatırım sıralamasında Çin’i solladı
Hindistan yatırım yapılacak en cazip ülke sıralamasında Çin’i geçti. Profesyonel hizmetler şirketi Ernst & Young’ın yılda iki kez yayımladığı Capital Confidence Barometer (Sermaye Güven Barometresi) raporunun 9’uncusuna göre Hindistan, para birimi rupinin değer kaybetmesi ve yeni sektörleri yabancı oyunculara açmasıyla liderliği ele geçirdi.

İran Batılı şirketleri yatırıma çağırdı
İran, uluslararası yaptırımların kalkmasıyla petrol ve doğalgaz yataklarını geliştirmek üzere ülkeye dönmelerini istedikleri yedi Batılı şirketleri açıkladı

Kosova'dan Türklere yatırım çağrısı
Kosova Cumhuriyetinin İstanbul Başkonsolosu Rrahim Morina, Kosova'nın Türkiye için cazip bir ülke olduğunu belirterek, "Türk iş adamlarını ülkeme davet ediyorum. Kosova'yı mutlaka görmelisiniz" dedi.

'Büyüme için 200 milyar dolarlık enerji yatırımı şart'
EPDK eski Başkanı Köktaş, 2035'e kadar dünyada enerji tüketiminin %40 artacağını vurgulayarak, bu zaman diliminde Türkiye'nin de en az 200 milyar dolarlık enerji yatırımı yapması gerektiğini söyledi.

İstanbul’un ilçe ilçe yatırım haritası
İstanbul’da marka ve sektör düzeyinde hangi bölgelere yatırım yapılacağına ilişkin yatırımcılara yönelik İstanbul Yatırım Haritaları oluşturuldu