16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

BM Güvenlik Konseyi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Davutoğlu: 'İran yeniden masaya oturacak'
Japonya'nın ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shimbun (Nikkei), İran ile mutabakat sağlanmasını dış haberler sayfasında manşetten duyurarak, "BM Güvenlik Konseyi üyeleri ve Almanya'nın da bulunduğu 6 ülke ile İran'ın nükleer sorununa dair görüşmeleri Türkiye'de yeniden başlatacaklarını" yazdı

İran karşıtı kararlar yapıcı değil
İran ve BM Güvenlik Konseyi Daimi üyesi 5 ülke ile Almanya arasında Tahran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmeler devam ediyor.

Fransa'nın gözü Mali'de
Fransa'nın hazırladığı BM Güvenlik Konseyi karar taslağı, Mali'nin kuzeyinde ve doğusunda denetimi ele geçiren gerillaların ülkeden 30 gün içinde çıkarılmasına ilişkin detaylı bir planı içeriyor.

İran müzakerelerin başarılı geçtiğini söyledi.
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, '5 artı 1' ülkeleriyle İstanbul'da yapılan müzakereleri başarılı bulduklarını ve tarafların ortak bir noktaya vardıklarını söyledi.

NATO'nun Afganistan'daki görev süresi uzatıldı
BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'da NATO liderliğindeki uluslararası gücün görev süresini son kez uzattı. Afganistan'daki uluslararası gücün sayısı son 2 yılda büyük ölçüde azaltılmış, 1 Ağustos'a kadar 130 binden 87 bin 200'e düşürülmüştü. 87 bin 200 askerin 60 binini Amerikalılar oluşturuyor.

Güney Sudan'da 3 günde 500 ölü
Güney Sudan'da cumhurbaşkanlığı muhafızlarının birbirleriyle çatışmasıyla başlayıp üç gündür süregelen olaylarda 500 kişi hayatını kaybetti.

BMGK'nın beş geçici üyesi belirleniyor
BM Güvenlik Konseyi'nde 2015-2016 yıllarında görev yapacak geçici üyelerin belirlenmesi için 16 Ekim'de BM Genel Kurulu'nda seçim yapılacak

'Bağımsız Filistin devleti kurulsun' tasarısı
Ürdün'ün BM Güvenlik Konseyi üyelerine dağıttığı Filistin tasarısında İsrail'in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması öngörülüyor.

45 ülkeden BM'ye Halep çağrısı
BM Güvenlik Konseyinin Rusya ve Çin'in veto tehdidi nedeniyle Suriye konusunda adım atamaması üzerine sivil toplum kuruluşları, 193 üyeli BM Genel Kurulundan Halep'teki "soykırım ve savaş suçlarının" engellenmesi için önlem almasını istedi.

BMGK'da Halep tasarısı kabul edildi.
Halep'teki tahliyeler ve kentteki sivillerin güvenliğinin uluslararası gözlemciler tarafından takip edilmesini isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı oybirliği ile kabul edildi.