18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Fransa'nın gözü Mali'de

Son Güncelleme: 12 EKİM 2012 - TSİ 11:11

Fransa'nın hazırladığı BM Güvenlik Konseyi karar taslağı, Mali'nin kuzeyinde ve doğusunda denetimi ele geçiren gerillaların ülkeden 30 gün içinde çıkarılmasına ilişkin detaylı bir planı içeriyor. 
Karar taslağında, (Mali hükümetinden) gelecek uluslararası askeri güç talebine cevap vermek için, harekât konsepti, askeri güç sevk etme yetenekleri ve kullanılacak güç konuları da dâhil olmak üzere ayrıntılı ve uygulanabilir tavsiyelerde bulunulması isteniyor.
Karar taslağında ayrıca, ülkedeki geçici resmi mercilere ve hükümete karşı savaşan gruplara "Mali'yi aylardan beri rahatsız eden krize sürdürülebilir bir siyasi çözüm bulmak amacıyla bir an önce inandırıcılığı bulunan bir görüşme sürecini devreye sokmaları" çağrısında bulunuyor.
Taslakta, BM'ye üye ülke ve AB gibi teşkilatlara, Mali ordusuna silah ve teçhizat vererek eğitmeleri çağrısı da yer alıyor.
Şimdi işgal sıra Mali'de!

Mali'ye uluslararası askeri müdahale için, Batı Afrika Ülkeleri Ekonomi Topluluğu (ECOWAS), Afrika Birliği (AU) ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un kendi planlarını sunmalarının ardından, 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nin bu ülkeye asker konuşlandırmasına ilişkin ikinci plana yeşil ışık yakması gerekiyor. Asker konuşlandırmaya ilişkin bu karar tasarısının Kasım ayından önce BM Güvenlik Konseyi'ne gelmesi beklenmiyor.