8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

BMGK'nın beş geçici üyesi belirleniyor

Son Güncelleme: 11 EKİM 2014 - TSİ 10:49

BM Güvenlik Konseyi'nde 2015-2016 yıllarında görev yapacak geçici üyelerin belirlenmesi için 16 Ekim'de BM Genel Kurulu'nda seçim yapılacak

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu adayların, Konsey'e seçilebilmeleri için kullanılan oyların en az üçte ikisini alması gerekiyor.

BM sistemi içinde uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasından sorumlu kurum olan 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi bulunuyor. Geçici 10 üye ise beşerli gruplar halinde iki yılda bir değişiyor.

2015-2016 dönemi için BM Genel Kurulu'nda yapılacak seçimlerde görev süreleri dolacak olan Arjantin, Ruanda, Güney Kore, Avustralya ve Lüksemburg'un yerine, bu ülkelerin grubunda yer alan beş yeni üye seçilecek.

Seçimlere Afrika grubundan Angola, Asya- Pasifik grubundan Malezya, Latin Amerika ve Karayipler grubundan Venezuela tek aday olarak giriyor. Ancak tek aday olarak girmeleri kesin seçilecekleri anlamına gelmiyor. Bu ülkelerin de seçimlerde oyların üçte ikisini almaları gerekiyor.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu Batı Avrupa ve diğerleri grubuna ayrılan iki koltuk için ise Türkiye ile İspanya ve Yeni Zelanda da aday. Bu üç ülke arasında büyük bir yarış olması bekleniyor.

Millî Gazete