3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hafıza Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
45 yaşında çöküş başlıyor
Yeni bir araştırma insanlarda hafıza ve diğer beyinsel işlevlerin 40'lı yaşların ortasında gerilemeye başladığını ortaya koydu. Ayrıntıları British Medical Journal'da (İngiliz Tıp Dergisi) yayımlanan araştırma sonuçları, beyin faaliyetinin sanılandan çok daha erken yaşta formdan düşmeye başladığına işaret ediyor.

Uykusuzluk Hafızayı Etkiliyor
Gece gözlerine uyku girmeyenlerin ezber konusunda daha başarısız olduğu belirlendi. ABD'deki California Üniversitesi'nden bilim adamları, gece uyku sorunları çekenlerin ve iyi uyuyanların beyin faaliyetlerini inceledi.

Telefonlar akıllanıyor hafızalar zayıflıyor
Uzmanlar, akıllı telefonların, insanların özel ve iş hayatına etkilerini değerlendirdi. Psikolog Levent Duran, teknolojinin, hayatın daha iyi kontrol edilebilmesini sağlamak için var olduğunu belirtti.

İyi alışkanlıklar hafızaya yarıyor
İngiltere'de 35 yıl süren araştırmaya göre sigara kullanmayanların, sağlıklı beslenip, vücut ağırlığını koruyanların alzheimer'a yakalanma riski çok daha düşük

Mutlu ses ve yüzler, bebek hafızası için bire bir
Bebeklerin mutlulukla bağlantılı nesneleri daha iyi hatırladığı ve mutlu ses ile yüzlerin hafızalarını güçlendirebileceği belirlendi. ABD'deki Brigham Young Üniversitesi'nden bilim insanlarının araştırması 5 aylık bebeklerin mutlu yüzler ve seslerle bağlantılı nesneleri daha iyi hatırladığını gösterdi.

Ağaca tırmanmak hafızayı güçlendirebilir!
Ağaca tırmanmanın bilişsel becerileri büyük ölçüde artırabildiği belirlendi. ABD'deki North Florida Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden araştırmacıların çalışması, kısa süre de olsa, ağaca tırmanmak gibi eklemlerin boşluktaki duruşunu, konumunu, hareketini algılamaya ilişkin proprioseptif adı verilen duyuyu tetiklediğini ve böylece hafızayı güçlendirdiğini ortaya koydu.

Dijital bağımlılık hafızaya darbe vuruyor
Birmingham Üniversitesinin yaptığı araştırma sonucunda çok sayıda kişinin, bilgiyi anımsamak için bilgisayarlara başvurduğunu, çocukken kullanılan telefon numaralarını hatırlarken, iş yerlerinin ya da aile üyelerinin telefon numaralarını hatırlayamadığını ortaya koydu.