3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

İyi alışkanlıklar hafızaya yarıyor

Son Güncelleme: 3 KASIM 2014 - TSİ 14:21

İngiltere'de 35 yıl süren araştırmaya göre sigara kullanmayanların, sağlıklı beslenip, vücut ağırlığını koruyanların alzheimer'a yakalanma riski çok daha düşük

İngiltere'deki Cardiff Üniversitesi'nde ilginç ve ilginç olduğu kadar da uzun bir deney nihayet sonuçlandı. Çevresel faktörlerin kronik hastalıklara etkisini gözlemlemek için yapılan araştırma 1979'da başladı. 45-59 yaş arasındaki 2 bin 500 kişiden sadece 5 sağlık kuralını uygulamaları istendi. 35 yıl boyunca takip edilen deneklerden bu süre içinde sigara ve alkol kullanmamaları, sağlıklı beslenip, sağlıklı vücut ağırlığını korumaları istendi. Araştırma sonucunda 5 kuralı uygulayanların yüzde 60'ının alzheimer'a yakalanma riskinin düştüğü gözlemlendi.

Araştırmaya 2 bin 500 kişi katılmış, ancak sadece 25'i 1979'da kendilerine bilim insanlarınca tavsiye edilen sağlıklı yaşam kurallarına sadakatle uymuştu. Bu 25 kişi düzenli olarak egzersiz yaptı, sigara içmedi ve sağlıklı beslendi. Araştırma sonunda alkolsüz bir yaşam ve sağlıklı bir vücut ağırlığının sağlıklı kalmaktaki esas faktörler olduğu ortaya çıktı.

Düzenli egzersiz şart

Sağlıklı yaşam önerilerini hayatlarında uygulayan kişilerde kalp krizi ve felç geçirme risklerinin ise ortalama olarak yüzde 40 oranında azaldığı kaydedildi. Üniversitenin düzenlediği Sağlıklı Yaşlanma Zirvesi'nde araştırma sonucunda diyabete yakalanma riski ise bu kişilerde yüzde 70 oranında düştüğü açıklandı. Sağlıklarını büyük ölçüde korumayı başaran gönüllüler, egzersizlerini ihmal etmedi.

Sabah