3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Telefonlar akıllanıyor hafızalar zayıflıyor

Son Güncelleme: 8 EYLÜL 2014 - TSİ 15:02

Uzmanlar, akıllı telefonların, insanların özel ve iş hayatına etkilerini değerlendirdi. Psikolog Levent Duran, teknolojinin, hayatın daha iyi kontrol edilebilmesini sağlamak için var olduğunu belirterek, “Her nesne de olabileceği gibi akıllı telefonlarda da farkında olmadan kötüye kullanım ortaya çıkmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı cihazlara bağımlılık geliştirmemiz kolaylaşır. Bu nedenlerin farkında olmak tüm bu sorunların yeni bir çerçevede ele alınmasını sağlayacaktır” dedi.

Cihaz bağımlılığının, öncelikle kişisel sınırların ortadan kalkmasına, özel ihtiyaçlarını görmezden gelmelerine, kendilerini sosyo-psikolojik anlamda savunmasız bırakmalarına, konsantrasyon kaybına bağlı olarak performans düşmesine, dolayısıyla iş kaybına neden olduğunu iddia eden Duran, sınırları olmayan hiçbir sistemin kendisini koruyamayacağını ifade etti. Bu sorunların iş yerinde koyulacak radikal yasaklarla ya da internete ulaşım engellemeleriyle çözümlenemeyeceğini dile getiren Duran, “İş yerlerinde düzenlenecek psiko-sosyal eğitimlerle ve kişisel farkındalık kazandırılarak sağlanabilir” diye konuştu.

“Mekanikleşen bir insan modeli oluşturuyor”

İş sağlığı uzmanı doktor Derya Fidancı ise akıllı telefonların fiziksel ve zihinsel sağlığını önemli ölçüde etkilediğini belirtti. Sürekli ekrana bakmanın baş ağrısı ve göz problemlerine, sürekli elde taşıyarak yapılan kavrama hareketinin de zamanla baş parmakta eklem rahatsızlıklarına yol açabildiğini anlatan Fidancı, “Akıllı telefonlarla gün içinde sürekli e-postaları ve sosyal medyayı takip etmek, birçok kişi için bilinç dışı bir davranış, bir bağımlılık haline geliyor. Bu durum ise insanlarla birebir ilişki kurma becerisini zayıflatarak asosyal, içe dönük, mekanikleşen bir insan modeli oluşturuyor” dedi.

“İnsan hafızası zayıflıyor”

Fidancı, akıllı telefon teknolojisiyle insan hafızasının zayıfladığı öne sürerek, şunları kaydetti: “İstediği bilgiye büyük bir hızla ulaşan kişi aynı hızla unutuyor. Sürekli bir ulaşılabilirlik ve her şeyden haberdar olma isteği insanda stres oluşturuyor. Uyku düzeni bozukluğu, depresyon ve daha birçok psikolojik problemlere zemin hazırlıyor.”

Millî Gazete