5 Ramazan 1444 | 27 Mart 2023 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Cari açık Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
2012'de en önemli sorun cari açık
''Hocaların Gözüyle 2012 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması''na göre bu yıl Türkiye ekonomisini bekleyen en önemli sorun cari açık, en çok kazandıran yatırım aracı ise altın olacak. İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından yapılan araştırma, 21-30 Aralık 2011 tarihleri arasında, profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanlarına sahip 344 iktisat hocasıyla, online anket yöntemi ile gerçekleştirildi.

Cari açık yüzde 77.7 arttı
Türkiye'nin cari işlemler hesabı açığı, 2011 yılının Ocak-Kasım döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 77,7 artarak, 70 milyar 241 milyon dolar oldu.

Serbest bölgede Güney Kore modeli
Türkiye, Güney Kore'yi dünya ihracatında yüzde 3.1 paya ulaştıran serbest bölgeleri ve 3 yıl verginin alınmadığı Incheon Serbest Ekonomi Bölgesi modelini kendi koşullarına uyarlamaya hazırlanıyor.

Dünya Bankası'ndan cari açık uyarısı
Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Başekonomisti Indermit Gill, "Yurt dışından gelen para, yurt içindeki tasarrufun yerini almaya başlamışsa, bu sizin başınızı derde sokabilir. Bu para tasarrufun yerine geçmeyip yatırıma dönüşüyorsa, büyümenin yolunu açacaktır, endişelenmeye gerek yoktur" dedi.

Bölgesel asgari ücrete 'düşük prim' formülü
Cari açığı ve bölgesel eşitsizlikleri azaltacak 'teşvik sistemi' tamamlandı. Yeni teşvik paketinden, bölgelere göre değişen sigorta primi uygulaması çıktı. Doğu'da yatırım yapan şirketler daha düşük prim ödeyecek. Ekonomi yönetiminin son şeklini verdiği teşvik paketiyle birlikte ilk kez Doğu ve Batı illerinde farklı prim uygulamasına geçiliyor.

İhracat yeni pazarlarla arttı
Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu artırmamak için öne sürdüğü 'ihracat artmaz, cari açık yükselir' tezi çöktü.

Cep’te gelen telefona harç darbesi
Cari açığı daraltmak için yurt dışından yolcu beraberi getirilen cep telefonlarına 100 TL harç uygulaması sonuç verdi. Uygulamanın yürürlüğe girdiği 15 Haziran’dan 30 Temmuz’a kadar getirilen telefon sayısı geçen yıla göre yüzde 51 azaldı.

Cari açıkta gerileme devam ediyor
Ekonomideki yavaşlamaya paralel olarak cari açık da Temmuz’da son 1.5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Temmuz ayında 3.8 milyar dolarla beklentilerin altında gelen cari işlemler açığı sonrasında 7 aylık cari açık da 34.4 milyar dolara geriledi.

Türkiye'nin cari açığında 'enerji' yük oldu
TÜİK ile Merkez Bankasının verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'nin geçen yıl cari açığı 47,4 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 2013-2017 dönemini kapsayan 5 yılda bu rakam yaklaşık 220 milyar dolara ulaştı.

Moody's ısrarla 'cari açık' üzerinde duruyor
Moody's, Türkiye'nin kredi notu ile ilgili, 'Cari açığın yapısal olarak azaltılması halinde, kredi notu artırımını değerlendiririz' ifadesini kullandı.

İstikrarlı büyüme iyi ama cari açığa dikkat!
Türkiye’nin notunu 18 yıl sonra ‘yatırım yapılabilir’ seviyesine yükselten Fitch’in baş analisti Ed Parker, Türkiye’nin durgunluğa düşmeme konusunda başarılı olduğunu söyledi.Ancak Parker’a göre, cari açık hâlâ ekonomi için temel problemi teşkil ediyor. Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkaran kredi derecelendirme...

Cari açık 1,96 milyar dolara geriledi
Ekonomi verilerine göre ekim ayında cari açık 1,96 milyar dolara geriledi. Eylül ayında cari açık 2,7 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Cari açık 4,4 milyar dolar oldu
Kasım 2012'de cari açık 4,4 milyar olarak açıklandı. Cari açık Ocak-Kasım 2012'de ise 45,24 milyar dolar oldu. Kasım ayında cari açık 4.48 milyar dolar Kasım ayında cari açık 4,48 milyar dolara indi. Açık ocak-kasım döneminde ise 45,24 milyar dolar olarak belirlendi.

Hindistan'da altına cari açık ayarı
Hindistan, dünyanın en büyük ikinci altın ithalatçısı. Yakın bir gelecekte Çin'i eçebileceği beklentisi hakim. Fakat yüklü atın ithalatı cari açığının çok hızlı büyümesine neden oluyor.

Moody's'te not cari açığın ilacına bağlı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek, “Cari işlemler açığını yapısal olarak düşürerek, döviz rezervlerini artırarak ya da özel sektörün dış borçlanmasını kısarak dış kırılganlıkların azaltılması yolunda ilerleme sağlaması durumunda, Türkiye’nin not artırımınını değerlendirebiliriz” açıklamasını yaptı.