14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

GSS Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sigortalı ve yeşil kartlı olmayanların dikkatine!
1 Ocak 2012 tarihi itibariyle nüfusun tamamı Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alınırken, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan 1 milyon 700 bin kişinin ise 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre 1 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvurup gelir testi yaptırmaları gerekiyor.

18 yaşını dolduranlar da gelir testi yaptıracak
SGK Başkanı Fatih Acar, GSS ile bütün vatandaşların sisteme alınacağını, '18 yaş üzerinde olanlar ortada kaldı' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yeşilkart vizesi dolanların 1 aylık süre içinde müracaat edip gelir testi yaptırmalarının çok önemli olduğunun altını çizen Acar, yaptırmayanların gelirlerinin asgari ücretin iki katı olarak hesaplanacağını ve bu kişilerin 212 liralık üst seviyeden prim ödeyeceklerini dile getirdi.

Kayıt olmayanlar 213 TL ödeyecek
Herhangi bir sosyal güvenliği olmayanlara, Genel Sağlık Sigortası kapsamında uygulanan Gelir Testi’nin bu ay sonuna kadar yapılması şart. Türkiye genelinde 9,5 milyon yeşil kartlı vatandaş gelir testine girecek. Testte yoksul olmadıkları anlaşılan vatandaşlar 35 ila 213 lira aylık prim ödeyecek.Teste hiç girmeyen ise otomatik olarak 213 liralık prim yüküyle karşı karşıya kalacak.

Yeni sağlık sisteminde en çok merak edilenler
Sosyal Güvenlik Kurumu, Genel Sağlık Sigortası'yla ilgili merak edilen 50 soruyu cevapladı. 1 Ocak 2012'de yürürlüğe giren GSS ile ilgili hem vatandaştan hem de kamu kurumlarından yüzlerce soru geldi. SGK tüm sorulara tek bir metinde cevap verdi. www.sgk.gov.tr adresinde yer alan 50 Soruda Yeşilkart ve Gelir Testi başlığıyla hazırlanan soru ve cevaplar şöyle:

Gelir testinde süre uzuyor mu?
Gelir testi yaptırmayanlar için kurum içi gerekli düzenlemelerin yapılacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, gelir testi yaptırmak için Şubat ayı sonuna kadar sürenin uzadığını söyledi. Çelik, son günü 31 Ocak olarak duyurulan gelir testi yaptırma zorunlulu kosunda önemli bilgiler verdi.

Gelir testinde sonuçlar
Zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile başlayan gelir testi uygulaması devam ediyor. Gelir testi yaptırması gerekenlerin üçte birinden fazlasının kaydı alındı. Teste giren her dört kişiden üçünün sağlık primini devlet ödeyecek.

1.5 milyon kişi primden kurtuldu
Türkiye’de çalışanlar, emekliler ve bakmakla yükümlü olduğu eşleri, GSS kapsamına alındı. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar, yeşil kartlılar, GSS’li olmayanlar ve sigortalılık statüsü sona erenlerle bakmakla yükümlü olduğu kişiler ise gelir testi yaptırmak zorundalar. Türkiye’de oturan ve geldikleri ülkede sosyal güvenliği bulunmayan yabancılar da GSS kapsamına alınacak.

GSS tescil bilgisine internetten ulaşılabiliyor
SGK Başkanı Fatih Acar, “Gelir testi yaptıranlar, TC kimlik numarası ve kimlik bilgilerini girerek https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden genel sağlık sigortası tescil bilgilerine ulaşabilecek." dedi

Bağ-kur borçlarına yapılandırma
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmasında sona gelindi. Genel Sağlık Sigortası kapsamında borcun faizi silinecek ve yapılandırmaya gidilecek.

GSS borçlularına son şans
Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olanlar ve gelir testine girmediği için milyarlık borç ile karşılaşanlar için fırsat 31 Mart'ta sona eriyor. Meclis'te kabul edilen Torba Yasa kapsamında, 31 Mart'a kadar gelir testi yaptıranların, çıkacak sonuçlara göre ya borçları silinecek ya da miktarı düşürülecek.

Prim borçluları için yarın son gün
Genel sağlık sigortası (GSS) borçluları için son tarih 31 Mart (yarın) doluyor. Test yaptırmadığı için prim borcu çıkanlar yarına kadar bulundukları il veya ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak gelir testi yaptırırlarsa borçlarını revize edebilir veya sildirebilir. Bu durumdaki kişilerin yaşadıkları hanede kişi başına düşen gelir 400,5 TL'nin altındaysa bu bütün prim borçları silinebilir.

Genel Sağlık Sigortası gelir testi süresi uzatıldı
Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlu vatandaşların borçlarını yapılandırması için verilen süre 6 ay uzatıldı. Daha önce yapılandırma için son gün 31 Mart 2015 olarak açıklanmıştı ve bu süre uzadı.

Gelir testi için 30 Eylül son tarih
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, sosyal güvencesiz vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için yaptırmaları gereken gelir testi için son başvuru tarihinin 30 Eylül olduğunu hatırlattı.

GSS'de borçtan kurtulmak için son günler
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı ve SGK Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Bayraktar, Genel Sağlık Sigortası'nda yüksek limitten hesaplanan borçtan kurtulmanın yolunun gelir testinden geçtiğini, çiftçilerin ve vatandaşların 30 Eylül'e kadar gelir testi yaptırırlarsa Genel Sağlık Sigorta borçlarının silineceğini ya da azalacağını bildirdi.

GSS affı ve yapılandırma için sona gelindi
Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) affı da içeren yeniden yapılandırma için başvurular bugün sona eriyor. GSS kapsamında, sigortadan ücretsiz yararlanacakları belirlemek, diğerleri için de prim miktarını ölçmek amacıyla oluşturulan ‘gelir testi’ yaptırma zorunluluğu 18 yaşını dolduran herkes için 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girdi.